Oyma hk.

Echibles

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba,

Tokat Reşadiye de kayalık 1 metrelik anakaya üzerinde aşağıdaki gibi bir oyma bulduk.

20191228_103612.jpg20191228_103612.jpg
Bu okumanın hemen üst tarafı aşağıdaki mavi okla gösterilen yerdedir.

20191215_131508.jpg

20191228_103612.jpg20191215_131508.jpg

Bu oyma 13 cm çapında yaklaşık 70 cm derinlikte. Göz işareti olarak değerlendirsek 1200 rakımlı ve karşısında 10larca dağ var. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Bu oyma daha da derine gidiyor olmasın mı toprak taş dolmuş kum dolmuş olmasın mı.Bu oymanın olduğu kayanın karşısına geçin çekin bir kaç yönden sağ -sol ve karşıdan ve gerisinde.Alanı görelim.
1 nolu fotoda ki en yüksek yerin üst düzlüğünde neler var işaret var mı oralarıda görsek iyidir.
Senin oyma zemin altı mahzen veya mezar odasının delilidir.

Echibles

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bu oyma daha da derine gidiyor olmasın mı toprak taş dolmuş kum dolmuş olmasın mı.Bu oymanın olduğu kayanın karşısına geçin çekin bir kaç yönden sağ -sol ve karşıdan ve gerisinde.Alanı görelim.
1 nolu fotoda ki en yüksek yerin üst düzlüğünde neler var işaret var mı oralarıda görsek iyidir.
Oymanin dibi topraklar var doğrudur. Oymanin üst tarafı 2. Fotoğraf. 1. Fotoğrafta gördüğünüz yerin üstü en üst. Fotoğraf diz çökerek çekildi. Daha 2. Fotoğraftan yukarısı aşağıdaki fotoğraf gibidir

Ekli dosyalar

Echibles

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Oymanin tepesinden sola doğru alan aşağıdaki gibidir. Oyma sağ alt köşede kalıyor
IMG_7827-1.jpg

Echibles

Member
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_7824.jpg

Burada biraz daha net üst tarafı. Sağ alt köşede kalıyor oyma

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
Burada öncelik ile Bu oymaya sağlam bir İnşaat demiri sokmak ve derinliğine bakmak .
Bu oymanın tam karşısını ve kendi bulunduğu yerin karşıdan resmini çekiniz. Bu oymanın yaptığı hizmeti önce anlamak lazım Ruh deliğimidir yada Bir yerin gözetleyicisimidir Yada bize kapalı bir mağarayımı anlatır.
Burada yapılacak güzel resimlemeler olayı biraz daha görünür hale getirir

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Bu noktada Root ustam bir sualim var..bu gibi oymalarin derinligi ne kadar olmaliki burasi güzel bir yer diyelim...mesela 20 cm den sonrasimj guzel...boyle bir şeyden bahsedebilirmiyiz..bir tuyo ver kıymetli kardesim ustam..saygilar..

Echibles

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Burada öncelik ile Bu oymaya sağlam bir İnşaat demiri sokmak ve derinliğine bakmak .
Bu oymanın tam karşısını ve kendi bulunduğu yerin karşıdan resmini çekiniz. Bu oymanın yaptığı hizmeti önce anlamak lazım Ruh deliğimidir yada Bir yerin gözetleyicisimidir Yada bize kapalı bir mağarayımı anlatır.
Burada yapılacak güzel resimlemeler olayı biraz daha görünür hale getirir
Oymayla karşılaşmamız tamamen tesadüf oldu. Taş 1 metre civarında ve içeri doğru bir sundurma şeklinde kesilmiş kayanın icinde fotoğrafta gördüğünüz gibi. Yaklaşık 20 cm var bu içeri oyukluk. Daha içerideki oymasa dediğim gibi 50 cm den daha derin ve arkası toprak.
Yer uzak. Tekrar gittiğimde tabiki fotoğraflayacağım.

burası zirve, karsi tarafında onlarca dağ var. Baktığı yeri kestirmek imkansız. Üst tarafı düz tarla ve orman 150 metre kadar, benim kuzen küçükken küpesini kaybetmiş ve altınmış tarlada bakalım dedik. Küpe ararken 4 metreye 3 metre bir boşluk çizdik birde ona baglantili 1x1 yonu guneye bakan ve sola yaslı bir alan cizdik. Mezar olma ihtimali var midir?

Orayı aklımıza aldıktan sonra dedemin tuğla kırıkları var dediği bir 500 metre daha yürüyerek ilgili alana geçtik. 10x5 tuğla gibi kızıl kiremite benzer parçalar bulduk. Sonra hemen yakındaki tarlada 40 cm çapında bir çöküntü vardı. Üstüne gelince çubuk kapanıyor çıkınca geri dönüyordu. Elimizdeki küçük aletlerle yarim metre kadar eşeledik. Tuğla kırıkları, küp kulpu ve ve küp ağzı parçaları cıktı. Sonrasında nemli kazdıkça toz gibi olan gri mavi arasında renkli bir yapı cıktı, hala o noktaya adim attigimda kapanma yapiyordu. minarel olduğu düşünüp bıraktık. Çubuklar küp ve tuğlada tepki verir mi?

*çubuk karışmasın diye telefon götürmedim. O sebepten fotoğraflama yapamadım.

Yaklaşık 200 metre mesafede aşağıdaki gibi bir oluşumda mevcut. Dogalmidir kestiremedim

9.PNG.png1.jpeg.jpg2.jpeg.jpg

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
Oymayla karşılaşmamız tamamen tesadüf oldu. Taş 1 metre civarında ve içeri doğru bir sundurma şeklinde kesilmiş kayanın icinde fotoğrafta gördüğünüz gibi. Yaklaşık 20 cm var bu içeri oyukluk. Daha içerideki oymasa dediğim gibi 50 cm den daha derin ve arkası toprak.
Yer uzak. Tekrar gittiğimde tabiki fotoğraflayacağım.

burası zirve, karsi tarafında onlarca dağ var. Baktığı yeri kestirmek imkansız. Üst tarafı düz tarla ve orman 150 metre kadar, benim kuzen küçükken küpesini kaybetmiş ve altınmış tarlada bakalım dedik. Küpe ararken 4 metreye 3 metre bir boşluk çizdik birde ona baglantili 1x1 yonu guneye bakan ve sola yaslı bir alan cizdik. Mezar olma ihtimali var midir?

Orayı aklımıza aldıktan sonra dedemin tuğla kırıkları var dediği bir 500 metre daha yürüyerek ilgili alana geçtik. 10x5 tuğla gibi kızıl kiremite benzer parçalar bulduk. Sonra hemen yakındaki tarlada 40 cm çapında bir çöküntü vardı. Üstüne gelince çubuk kapanıyor çıkınca geri dönüyordu. Elimizdeki küçük aletlerle yarim metre kadar eşeledik. Tuğla kırıkları, küp kulpu ve ve küp ağzı parçaları cıktı. Sonrasında nemli kazdıkça toz gibi olan gri mavi arasında renkli bir yapı cıktı, hala o noktaya adim attigimda kapanma yapiyordu. minarel olduğu düşünüp bıraktık. Çubuklar küp ve tuğlada tepki verir mi?

*çubuk karışmasın diye telefon götürmedim. O sebepten fotoğraflama yapamadım.

Yaklaşık 200 metre mesafede aşağıdaki gibi bir oluşumda mevcut. Dogalmidir kestiremedim

Ekli dosyayı görüntüle 7181Ekli dosyayı görüntüle 7182Ekli dosyayı görüntüle 7183
Sevgili kardeşim bu anlattıklarınıza göre burada eski bir yaşanmışlığın izleri var .
Yaşam var ise mutlak ölümde var . Ölüm var ise mezarlarıda mevcuttur. Lakin burada hangi medeniyetlerin yaşadıklarını bilir isek ve onların ölü gömme şekillerini Söyleyebiliriz. Biliyorsunuz defin işleri medeniyetlere ve ölen kişilerin statülerine göre değişiyor. Öncelik ile burada yaşamış olan medeniyetleri öğrenin. Ondan sonra araştırmanızı bu yönde yapacaksınız. Çubuğa gelince çubuk işinde iyi bir usta olmanız gerekli. Çubuk kullanımı ile ilgili iyi bir araştırma ve uygulamalar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Herşey öğrenmeden ve tecrübeden geçer. Sevgiler