Oyma İşaretleri, Sunu Çanağı, Sunak Taşı, Tabure

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,057
118
#1
Oyma işaretleri, sunu çanağı bir başka deyişle kutsama suyunun döküldüğü taş. tam adı ise sunak taşıdır.

Evet bu kadar çok. defineci literatüründe oyma işareti diye geçer bizde oyma diyerek söze başlayalım.

bunların yapılmasındaki amaç ölüye sunum yapmak içindir. yiyecek içecek şifalı su vs. Bir kayada birden fazla oyma varsa mıhtemelen oyma sayuısı kadar mezar vardır, eğer çok fazla 10-20 civarlarındaysa burası mezarlık alanıdır. tek oyma çift oyma ve 3 oyma mezar sayılarıda oyma sayısı kadardır çovaldıkça iş değişir.

Bazı arkeolojik kazılarda mezarların dizilişi ele alındığında tıpkı kayadaki oyma dizilişi ile aynı olduğunu gördük. 1 mezar 1 oyma, diğer mezar ilk mezarın diyelimki 5 metre sağına yapılmış, bu mezarın oymasıda ilk yapılan oymanın 5 cm sağına yapılmış. bu şekilde mezarların dizilişi ile kayadaki oymaların dizilişi aynı oluyor. tabi hepsi değil bazılarında böyle çıktı.

Oymalarla ilgili çok yazdım belki 10 tane bitirme ödevi benzeri makalem vardır. burada yüzeysel olarak yazmak gerekirse büyük oymanın mezarıda büyük olur. bazı oymaların derinlikleri mezar derinliklerini verebilir. bunada hepsi diyeneyiz bazıları için geçerlidir. derinlik olarak 1 cm 70 cm hesaplanmalı. mesela oyma derinliği 10 cm ise bu mezarın derinliği 7 metredir. tabi adam arşını kullandıysa. dirsek ölçü birimini kullandıysa 4,5 metre çıkar. burada ne anlarız bu ölçüşler aslında hep vardır ama bilen yok. mesela ayakta çok kullanılmış oda 33 cm. kulaç dersen tam aklımda değil tahmini 110 cm olması lazım. burada ne yapacağız tüm ölçüleri dikate alacağız. bunu gömenin hangisini kullandığını nereden bileceğiz adamın keyfi hareketi olabilir. bize düşen hepsini dikkate almaktır.

Tabureyide yazalım

Bu konuya geçmişten farklı yeni bilgiler eklemek istedim. bakın en aşağıdaki resme işte bu resimdeki taburedir. mezarlık alanlarında çok olur. çoğu böyle güzel tıraşlanmış değildir. Mezarlıkta bunların olmasındaki neden defin işlemi sırasında kadınların ayakta durması yasak olduğu için bu taburelerde otururdu. tabure yoksa yere çomeşir. kısacası define yapılırken yada ziyarete gelindiğinde ayin yapılırken kadınlar ayakta olmaz mutlaka oturur. tabi bunların hepsi ritüel yani gelenekle alakalı.

bu tabureler bazen traşlanmamış kayaların yan yana dizilmesiylede olur. her tabure resimdeki gibi olmayabilir. mezarlık alanına girdiğinizde ne yapacağınızı daha iyi anlamanız için ayin yerlerini sunak yerlerini kadınların durduğu yerleri bunları kabaca kafanızda tasarlarsanız ne yapacağınızı daha iyi bilirsiniz.

İyi anlatabildimmi acaba ? gerçi biz amatör yazarız anca yazabiliyoruz anlamayan 2 defa okur anlar neyapalım :) alın size yuvarlak oymalar.

oyma işaretleri, sunu çanağı (1).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (2).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (3).jpg


oyma işaretleri, sunu çanağı (4).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (5).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (6).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (7).jpg

oyma işaretleri, sunu çanağı (8).jpg


Tabure Örnekleri Aşağı Resimlerdir.

tabure-oturak taşı.jpg
 
 
Son düzenleme:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,057
118
#3
hah işte senin oymayla ilgili bir bilgi vereyim. görünce hatırladım. oymaların bazıları yüzdür yada 2 oyma yan yana ise bu gözdür. 2 oymada baktığı yere bakarsın bu biraz mesafelidir. yakın görüş mesafesi hatta bunu ben değil yabancı bi araştırmacı yayınlamıştı. bizde dikkate aldık bazı 2 oymalarda aynen adamındediği gibi göz olduğunu fark ettik mezarda 50-100 metre uzaklıkta çımıştı. şöyleki buradan bakarsan mezarı kesin görürsün mezar görüşmesafesindedir.
 
 

celalbey

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Haz 2019
10
10
6
#6
ustalarım bu oymaların hiç çözümlü örneği yok mu acaba? Menderes ustam ve root ustam
 
 
Beğeniler: harputlu