Oymalar.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Nis 2019
373
1,225
98
Bildiginiz üzere Daire şeklinde yapılmış sunu canakları mezarı ele verir.

Peki her sunu çanagı aynı medeniyete aynı dine hizmet etmişmidir.
Bildiginiz gibi bu gün Müslüman mezarlarındada canak yapılır ve kuşlar su içsin yada ölen kişinin hayrına bir avuç bugday bırakılır, bu gelenek bu gün az olsada daha önceki tarihimizde yaygındı.

Şimdi diger inançlara bakalım. Kanallı oymalar mezarın yönünü asla göstermez, suyu doldur nerden taşarsa gibi uydurmaları gecelim. Kanallı oymalar kurban adanıp kan akıtılan oymalardır ve kan içine dolduktan sonra kanaldan taşan kanın alınarak kutsanma işleminde kullanıldıgı amaca hizmet eder bu kanal. Ve cevresinde kesin mezar olsada bu kanal mezar yönünü göstermez. Pagan inanışına ait Ruhlara inanırlar ve mezarda az yada cok ölünün inanışa göre ihtiyacı olan vardır bu senin işine yararmı para edermi bilmem.

Bu oymanın yanında Haç varsa bu kez Hırıstıyanların ilk mezarlarındasın demektir.

Bir oyma var yine kanalı var yada yok önemli degil, Lakin oyma içinde bir oyma yada bir parmak girecek delik varsa, ezberlediginiz gibi mezar içinde oda degil, bunun anlamı ifadeside şu, mezar içinde Tanrı yatıyor, yani mezarda yatanın Tanrı olduguna inanılıyor, şimdi anladınmı Yunan Miteolojisi içinde yer alan Grek yada az eskisi Mezarda oldugunu !!!! Yine Bu mezarın malına bakalım emin olun diger oymaların oldugu mezarlardan daha zengin cıkacaktır. Çünkü inança göre Tanrıdır, onların İnandıgı Tanrıda baya zengindir ))) Şimdi aklınıza inandıkları ilk 12 Tanrı gelmesin sadece ))) Onlar hem kral hem Tanrı idi bir noktada. Kendi içlerinde daha çok Tanrı vardı ve hatta çogu kez kendi kendileride bir Tanrılardı, bunların eşi ve cocukları aynı oyma icinde nokta yada oyma içinde oyma ile gömülmüştür.

Çoklu ve küçük oymalar, bunlar her dönemde kullanılmış gariban zügürt işidir.

Oyma yanındaki işaretler ve kendine özgü yapısıyla hem tarih hem inanç bakımından çözülür. Her mezara kazma vurulmaz.
Her oymada en az bir mezar olsada, çogu kez bir oyma gariban mezarlıgına işaret eder kendisi tek mezarı çoktur ama benim gibi zügürttür )))

Kare oymalarla bir arada kare yada dikdörtgen oymalar var ise bunun inançı ve mezar gömüsünün yapılışı daha degilşiktir. Bunu ilerde açarım uzun konu.

Yukarda yazdıgım oymalar bir birine yakın planda gömülmüştür inanç aynı olmasada mezarlar ya oymayı gören üste düşen sırtta toprak içindedir, Oymayı yattıgı yerden görür ölü. Yada bizzat eger attansa giriş oymanın altına düşer mezar. Yada hemen dibinde havut mezardır bu.

Oymalar mezar yönü vermez mezar var der. Bu mezarın ilkide 5- 10 metre çaptadır. Oyma üsste mezar altta olmaz, yani arazinin koduna göre tek istisna mezar oymanın altındaysa giriş oyma kodundan alt kotta yar yapan yerdedir. Allah a Onların terimiyle Tanrıya inanın mezarında defineciye yarayacak çöp olmaz. İstisnalar vardır adam tutar mal mezarı yapar yada mezar süsü verir bunada başka konuda deginiriz.

Şimdi adam bana cıkıp diyorki defineyle Din İnanç ve Siyasetin ne alakası var ))) Bunların hepsinin iç içe oldugunu anlamadıktan sonra daha çok boş kazma sallarsın. Özet geçiyorum arkadaş sadece şu oymaları yazsam tam bir ay sürer. Nerden nereye nasıl gelmiş diye. Ve yapılan niye yapılmış hangi ruh hali hangi inanç. Bu oymaların yanında Üç dalgalı cizgi varsa adam ruhunu Nil nehrine atıyor demek bu defineye yön yada sayı vermiyor. Peki neden Nil Nehri bunada konu açmadıkca iki satırla olmaz.

Konu devam edecek.

Son düzenleme:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
oyma işaretleriyle ilgili türkiyedeki en kapsamlı araştırmayı ben yapmışımdır. 20 tane makalem vardır. onlardada yazdım, bir yuvarlak oymanın bile 40 çeşit çözüm yöntemi var. Kaba bi anlam yazmak gerekirse içine şifalı su döküp mezarı kutsuyorlar. bazen su bazen yağ, yiyecek vs. kısacası mezarın kutsandığı yer. zaten bir diğer adıda kutsama suyunun döküldüğü taştır. diğer adı sunak, kaklık daha varda aklıma gelmedi. Defineci literatüründe oyma diye geçer. Gerçekte oyma diye bi adı yoktur, bu adı defineciler takmıştır öylede kalmış. yuvarlak oyma, kare oyma, üçgen oyma vs.

Oymaların ilk kullanıldığı yıllarda hepsi yuvarlaktı. üçgenle kare yoktu. zenginde ölüyor yuvarlak fakirde ölüyor yuvarlak. sonra zenginlere farklı bişeyler yapma isteği doğdu. yuvarlak değil kare yaptılar. daha zenginler içinde üçgen yapmaya başladılar. sınıf olarak yuvarlak, kare üçgen şeklinde yazılabilir. tabi bu her zaman aynı olmaz. git bi tümülüsün oyması yuvarlaktır. bilemezsin.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Nis 2019
373
1,225
98
oyma işaretleriyle ilgili türkiyedeki en kapsamlı araştırmayı ben yapmışımdır. 20 tane makalem vardır. onlardada yazdım, bir yuvarlak oymanın bile 40 çeşit çözüm yöntemi var. Kaba bi anlam yazmak gerekirse içine şifalı su döküp mezarı kutsuyorlar. bazen su bazen yağ, yiyecek vs. kısacası mezarın kutsandığı yer. zaten bir diğer adıda kutsama suyunun döküldüğü taştır. diğer adı sunak, kaklık daha varda aklıma gelmedi. Defineci literatüründe oyma diye geçer. Gerçekte oyma diye bi adı yoktur, bu adı defineciler takmıştır öylede kalmış. yuvarlak oyma, kare oyma, üçgen oyma vs.

Oymaların ilk kullanıldığı yıllarda hepsi yuvarlaktı. üçgenle kare yoktu. zenginde ölüyor yuvarlak fakirde ölüyor yuvarlak. sonra zenginlere farklı bişeyler yapma isteği doğdu. yuvarlak değil kare yaptılar. daha zenginler içinde üçgen yapmaya başladılar. sınıf olarak yuvarlak, kare üçgen şeklinde yazılabilir. tabi bu her zaman aynı olmaz. git bi tümülüsün oyması yuvarlaktır. bilemezsin.
Başka bir konuda kare ve üçgenlerin konusunu açalım, ne zaman başlamış hangi dinler kullanmış ve sadece statüsü degil bize verdigi asıl ifade ve definecinin baktıgı ilgilendigi yönler gibi.

Ben bunları yazarken ortadaki yalana bakmayın derken senin yazdıgın şeyleri kast etmiyorum. Bunu sende bilirsin beni tanıyanda bilir, bu işteki tek ustamda sensin. Övmek için yazmıyorum senin bildigini sana bakış acımı her kes bilsin diye yazıyorum.