Papaz sarsamkanın magrası ( kaya kilise )

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Selam arkadaşlar : Ben sizin yerinizde olsaydım Şu papazın konusunuda yaz arkadaş derdim ,
PAPAZ Sarsamkanın mağarasına ( Kilisesine ) Yan yoldan çıkılır.Bence bu bilgileri teyit etmek için belgeleriniz varsa bakın.Yanyolla biraz gidersiniz sonra yol genişler düzgün ce gidersiniz, magranın önü balkanludur ayın yaptıkları alan burası . Kapı güneye bakar ,kapıdan içeri adımınızı attığınızda önünüze büyükce bir kaya gelir ,Bu kaya ne içerden dışarı nede dışardan içeri çıkma imkanı yokdur Hem kapıya sığmaz hemde ana kayadır bu kayayı neden kesip atmadılar anlamadım.Bu kayanın yanından gecıyorsunuz sağınızda bir pencere var, tam karşınızda üsttarafı oval alt tarafı köşeli iki kat ÇERÇEVE yapmış alçı cinsi malzemeden, içice iki çerçeve ve bu çerçevenin içine HZ MERYEM VE İSA Peygamberin boya ile çok güzel resmini yapmış.tabi isa çocuk görüntüsündedir. Bu resmin sol önünde papazın oturduğu yer ve kitap koydugu yeri yapmış.işte arkadaşlar bu kilisede böyledir.Saygılar selamlar.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Burdan papazın lahiti taşındı götürüldü karahasan köprüsü ayağı bölgesine.

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Burdan papazın lahiti taşındı götürüldü karahasan köprüsü ayağı bölgesine.
Ustam buralarda taşınmış hiç bir görüntü yok olsaydı kazılmış kırılmış yerler mutlaka olurdu,Ha kırılmış yerler hep yeni kırıklar, Bu kırıklar bilinçsiz vatandaş 'ın kırdığı yerler zaten kıran kırıp gider burayı kırdık kazdık geri dolduralım demez.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Hakikat bölgesinde Papaz Sarsamkanın kilisesi şu şekildedir.Çok büyük olmayan anasu ile arası 700 metre 1 km kadar olan bir dağda hep büyük kayalar var.Ortalama kayalar bir taksi kadar daha çok büyükleride var.Bu dağın zirvesinde kayalara basa basa hoplaya zıplaya gelirsin zirveye zirdenin batı yüzünde 3 adet blok kaya dikilidir doğala benzer .Bu kayalar 3 metre rahat vardır. Bu kayaların ikisi biribirne yaslıdır .Yaslı kayaların uç kısmında arada ufak sıkıştırılıp tuturulmuş bir kaya vardır ki bunda güzel bir hediye kasa şeklindedir.Bu iki yaslı kayanın arası bir ayı yuvası kadar mağara şeklindedir.Güneş baterken bu yüze vurur.Bu mağara gibi yaslı kayaların alt ayağına bakar isen dikkatlice . Bir çapraz ok bir X birde ayağı uzun put görürsün.
Burdan açar isen zemini 10 basamak ile tünele ulaşırsın.Tünel 35 metreden fazla devam eder.Sona doğru ölüm tuzaklıdır.Tuzağı aşabilen görülmemiş varlığa ulaşır Burdaki toplam meblağ 10 ton civardır.Yok üstten girer isen Kocaman bir avluya gelirsin bütün duvarlar kapılıdır gidemezsin sağ tarafta girişte yani Papazın kabartma fügürünü görürsün göğsünde madalyonu vardır.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Bahsettiğin yeri ben tam çıkartamdım ki ustam.Tam olarak hangi muhit içinde kalır.Neye yakındır.
Yani Bu papaz Sarsamka nın kilisesi mağara kilisedir ki çok özel yapım mağaraa kilise.Basit bişi değil.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Aleykum Selam Balkaya ustam. Peki bu dediğin patika ile varılan kaya kiliseye giren olmuş mu var mı dışarıya ait fotoğraf felan.

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum Selam Balkaya ustam. Peki bu dediğin patika ile varılan kaya kiliseye giren olmuş mu var mı dışarıya ait fotoğraf felan.
Saygı değer ustam
Ben görmedigim incelemedigim hiç bir yazıyı gördüm diye asla yazmam onu gördükten sonra ve o hanı hiç kimsenin beğenmediği Avcılarda defineci kahvelerinde yazılan yazılar var ya onu elime alıp bire bir incelerim bazı bulamadığım ayrıntı varsa onuda bulamadığımı bulduklarına birlikde bulup incelip yazarım bunların resimleri var idi fakat bir yanlış arkadaşların sayesinde sildim. Bunlar doğru ve yazılarda ne yazıyorsa onlar bunlardır. Bu magra ya çıkış aynen orada yazdığım gibidir sadece az bir yerden arkanı dağa dönüp önünü uçuruma doğru dönüp kısa bir süre yan yan ilerlersin bunu aynı yazılardaki gibi tatbik edersin.Hatta bazan oturup acaba bu adamlar buraya oturup bunu tek tek yazıp bize mi yutturuyorlar diye düşündüğüm anlar oldu. Bu papazın dahası var 40 kızlar cariyesi varidi bunların mezarlarını taş höyükleri gibi yaptı onlardanda halen kalıntılar var bir çoklarını Demir yolu yapımında rayların altına malzeme yapmışlar. Dahası işlerde vardır. Saygılar Selamlar

eski

Moderatör
Moderatör
bu papazın mağarası vezir kalenin doğusunda , çimenika tarafında kalmıyormu.
yanlışmı hatırlıyorum

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
bu papazın mağarası vezir kalenin doğusunda , çimenika tarafında kalmıyormu.
yanlışmı hatırlıyorum
Selam ustam : Papaz Sarsamka nın kilisesi içinde meryem ana ve kucagında çocuk Hz isa resimlidir bu başka magra da yok sadece burada var. Siz vezir kalenin doğusunda ÇİMENİKA tarafındamı diye soruyorsunuz, Bu magra hakkında yazıyı tam okursanız bu magra Kara tepenin hemen kuzey batısında arada bir dere var. Kara tepenin batısında balkaya var arada dere var yani ÇİMENİKA buna yakın değil birde Vezir kale belgelerde tam olarak belli değil yani Vezir kalenin tam bir tanımı.yok . Şu kale vezir kale diyemeyiz, Tıpkı Ceneviz kale gibi muglakdır. Saygılar

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Papaz Sarmsakanın kilise mağarası Alibey değirmeninden daha doğuda emin bey değirmeni ile alibey değirmeni ortalarına yakın mevkide olacak.Yani Vezirkale denilen mevkinin tam doğusunda hatta güneydoğulu hafif.Buraya balkaya ballıkaya Karahsan köprüsü daha yakın düşer.Şarapçı köyü yolu burdan geçer.Bağdat yoluna yakındır.