Para hangi değirmende olur tartışalım.

MendereS

Admin
Administrator
Değirmen dediğimiz zaman hemen aklımıza dere gelir. aslına bakılırsa 10 çeşit değirmen vardır. önemli olan çark dönmesi. gücü nasıl alırsa alsın çark dönsün yeter. el değirmeni, ayak değirmeni, su değirmeni, yel değirmeni hatta eşek öküz değirmeni bile var. adam çarkı eşekle yada öküzle çeviriyor. eşeklerin döne döne başları dönüp düştükleri oluyormuş. tabi benim favorim su değirmeni en yaygın olan bu. en çok para bunlarda olur. yel değirmenleri tepede olur. su değirmenleri dere içinde. ayak değirmeni çok duydum ama hiç görmedim. diğerleri zaten belli adam evinin yanına yapmış.

su değirmenlerinde para en çok çark evinde olur. çark evi 4 metredir. 4 metre olmasının sebebi, taban ağacını değiştirmek, taban ağacına kurbacık takmak veya çarkı yerinden kolayca çıkarmak için yeterli mesafe olması gerekir. bu tüm mimarilerde bir değildir ama böyle çoktur. bunu niye yazdık para nerde ? tabiki çark evinde :) değirmen buldunuzmu çark evine bakın bakmadan geçmeyin. bu geçenki yadığımız domuzluk vs. değirmenler gibi bir avuç falan değil. burada güplü olur.

MendereS

Admin
Administrator
bizde tüm yazdıklarımızın kesin arkasındayız doğrudur diyemeyiz. lakin ayak değirmeni görmedim ayak değirmeni işaretini hiç görmedim. olmaz demiyorum ama olma ihtimali baya zayıf. bana göre normal ayak işaretidir. ön ve sola bakılmalıdır.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
bizde tüm yazdıklarımızın kesin arkasındayız doğrudur diyemeyiz. lakin ayak değirmeni görmedim ayak değirmeni işaretini hiç görmedim. olmaz demiyorum ama olma ihtimali baya zayıf. bana göre normal ayak işaretidir. ön ve sola bakılmalıdır.
Tamam ustam 2 hafta sonra orda olurum.Insallah bir sıkıntı çıkamaz ise gider dediğin gibi yaparım.ama bunun neden ayak olduğunu soracağım ve örnek resimler var ise yollamasını isteyeceğim.Erivan da gidiyor bu arkadaş orda da hocası var.umarim kesin bir bilgi alabilirim :)

Cann

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Değirmen varsa içinde iki tane oda olur dışında 5/5 yer olur zemin solmustur burada değirmenci nin eşyaları olur ve çeşme olur çeşme nin üstünde ve hemen havuzun yanında olur ..

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Biz bazı değirmenleri farklı isimlendirdiğimiz için belki anlaşılmayabilir bazı isim ve mevzular.Fakat değirmende hangi çeşit değirmende para bakmaya gelince benim davranışım hep şu oluyor.Bu değirmen hangi kavme hangi dine mensupların yaptığı iştir.İlkin işe buradan başlıyorum.Kesinlikle müslümanların yaptığı İslam aleminin kendine has mimari öğelerinde birşeyler bakmam.Ha baktığım değirmen gayrimüslim işi ise bundan sonrası aramam gereken yerlerdir.
Ben bugun farklı bir durumu anlatmak isterim ; değirmene yani el gücü hayvan gücü ile öğütmeye yönelik kayada ki oyuk sistem ve düzeneklerde sürekli un olan ürünleri biliriz.Bu el gücü hayvan gücü ile çalışan sistemlerin bazılarında tuz öğütülmüştür ki bu tuz öğütme kayasının da malzemesi -parası olduğunu delillendirdiler gördük.Bunlar eski kavim Roma dönemi işleri.Bakıyorsun kral mezarı oyması veya işaretleri veya zengin bir dibek bu dibeğe benzer büyük kaya farklı işlerde farklı kavimlerce kullanılmış.Aslına bakmak lazım ne idi neye çevirdiler bilmeden.Burada zemni iyi etüt edip etrafdaki işlerle konum ile beraber değerlendirmek gerek.

Üst Alt