Put ve sunak

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Ne yazık ki çevreyi ve pusula yönlerini ölçüleri eklemediğiniz için ustalar sıkıntı çekiyorlar yorumlamak açısından.
Buna rağmen en basit hali ile papaz düştü öldü yani dini kisvesi olan dini bir mekana yakın olan veya ordan göç etmiş kaçmış birilerine ait mezar veya gizlediği ek bişeyler olmalı. Çünkü haçta vurgu fındık oyma da var bu sana yön ve ölçü verir.

A.e.zeybet

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim doğru yeri söylediniz kuzeyinde 3 tane zemin altı oda var tünel girişleri arası tam onar adım 1 oda tek başına diğer ikisi birbirine bağlantılı eyvaAllah ilk defa siz gibi net konuşan birisine rastladım

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
açılmış oda mezar örneği var mı orada.

A.e.zeybet

Member
Kayıtlı Kullanıcı
500 metre asagada doğu yönü 2 tane kaya kabiri var başka açılan birşey yok ek olarak 15 sene önce bu bölgenin coknyakinindan 3 pirinç heykel çıkarma esnasında yakalandı müzeye götürüldü velhasıl kelam dönem soygunu yok

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Teşekkür ederim doğru yeri söylediniz kuzeyinde 3 tane zemin altı oda var tünel girişleri arası tam onar adım 1 oda tek başına diğer ikisi birbirine bağlantılı eyvaAllah ilk defa siz gibi net konuşan birisine rastladım
Selamün aleyküm.Aklımın erdiği kadarıyla yorumlamaya çalışıyorum.Rahman utandırmasın inşallah.Selamlar.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Bu üst düzlükte paylaştığınız son fotolarda ki alan ekseri Bizansa bağlı ermeni modelini gayet andırıyor. Bunlarda bazen mezar oda şu şekildedir ; Oyma sunak ile arası değişen mesafelerde ortalama 15 -30 metre veya daha yakın. Düzlükte kocaman bir veya iki kaya odanın üzerinde , derinliği bir boyu geçmez.
Değişik şekli yine düzde zemin altına ufak taşlarla örgü duvarlar ve üzeri sal kapama oda , sal taşının üzeride bir diz boyu mıcır ve en üst toprak yani sal 50 cm kadar toprak altında oda tavanı.Bazılarında mıcır da yok direk toprak . Evet odalar hemen sunaklara yakın ve bazıları kayalara yakın bazılarıda kaya altına denk gelebilir. Nekropol alan. İyi analiz eder isen bir kaç oda elde edersin. Ben bu odaları malzeme odası olarak görmüyorum.Nevale başka şekillenmelerde olsa gerek.

A.e.zeybet

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim Allah razı olsun gerçekten yardımcı oldunuz nevale odası bu odalara bağlı en son oda girisi diger odalara bağlı attığım işaretin tam dogu tarafı 1 adım yanında gözüküyor nasip diyeceğiz artık sunuda söylemekte fayda var her tünelin tam girişinde iki kişinin atabileceği üçgen tipi taş var

Ekli dosyalar