Resmi kazi nasil yaparim

• Konbuyu başlatan ZeynoBaci
  • Başlangıç tarihi
Z

ZeynoBaci

Misafir
Merhabalar memlekette bizim tapulu arazimizde zamaninda bahcemizin bitisigindeki amca bizim bahcedeki ufak tumulus gibi kendi tepemizde kazi yapmis amca ce 1 kup altin bulmus hala durur o acilmis yer iste ancak 5 cm lik bir yerde bulmus sonrasinda dedeme soylemis helal et sizin tepede gomu buldum diye su yillarda diye.. Simdi sormak istedigim ben memlekete gidince kendi bahcelerimizde kazi falan yapacagim resmi evrak vs nasil lirim ne yapmam lazim

• Beğen
Tepkiler: R00T

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Yakın zamanda resmi kazı izni alan birinden dinledim maliyetler eskiye göre baya artmış. Yanlış hatırlamıyorsam 10 bin TL ye kadar masraf çıkıyormuş. Rakam sizin için önemli değilse yapmanız gereken müzeye gidip konuşmak. Nereden başlayacağını hangi evrakları hazırlayacağınızı onlar söyleyecektir.

Aslında maliyetinde çok önemi yok sonuçta hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız kazı izni almadan önce bahçenizde define olup olmadığını güncel dedektörler ile teyit edin. sonuçta dar alan dedektörler burada iş yapar.

Z

ZeynoBaci

Misafir
Yakın zamanda resmi kazı izni alan birinden dinledim maliyetler eskiye göre baya artmış. Yanlış hatırlamıyorsam 10 bin TL ye kadar masraf çıkıyormuş. Rakam sizin için önemli değilse yapmanız gereken müzeye gidip konuşmak. Nereden başlayacağını hangi evrakları hazırlayacağınızı onlar söyleyecektir.

Aslında maliyetinde çok önemi yok sonuçta hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız kazı izni almadan önce bahçenizde define olup olmadığını güncel dedektörler ile teyit edin. sonuçta dar alan dedektörler burada iş yapar.
Baya varmis maliyeti de peki benim olmayan bir arazide yani devletin olan arazide kazi yapsam bunun icin resmi prosedür nasil isliyor acaba

• Beğen

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Devlet arazisi ile kendi arazin arasında çok fark yok, varsada az. sadece başkasının tapulu arazisinde fark var, tapu sahibinin izin vermesi gerekli ayrıca çıkan hazineden tapu sahibine hisse veriyorsun yanlış değilsem %40.

Hissene düşenin %40 ını veriyorsun. normalde önce devletle paylaşıyorsun kalanın %40 tapu sahibine verilir.

Z

ZeynoBaci

Misafir
Devlet arazisi ile kendi arazin arasında çok fark yok, varsada az. sadece başkasının tapulu arazisinde fark var, tapu sahibinin izin vermesi gerekli ayrıca çıkan hazineden tapu sahibine hisse veriyorsun yanlış değilsem %40.

Hissene düşenin %40 ını veriyorsun. normalde önce devletle paylaşıyorsun kalanın %40 tapu sahibine verilir.
Menderes bey mesaja bakarmisimiz rica etsem nick degistirmek istiyorum yardimci olurmusunuz

• Beğen

Szihoprenic

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
462
1,039
98
burada önemli husus herhangi bir yapı mezar mahsen tünel vs bulunduğu zaman kültür varlığı kısmına girer ozaman kazı işleminiz durdurulur ve herhangi birşey elde edemezsiniz.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Nis 2019
373
1,225
98
Sadece İzin işi şu an 8 bin TL tutar. Müracat kabul edildigi anda ilk gün 15 bini bulur, diger her bir gün için 5 bin TL masrafın olur.

Daha sonrasında ise bir kültür varlıgı yada mezara denk gelirsin kazı durdurulur cıkana el konulur. Harçadıgın yanına kalır üçün birinide alamazsın.

Yine bir küp cıkacagına adın gibi eminsen ve bu cıkacak Altın son 6 padişah parası ise arazide kendi yerinse yüzde kırk alırsın.

Bu ülkede kanunun bir maddesi izin verir , Aynı kanun kitabının diger mddesi yasaklar bu işi. Harçlarda bu yıl biraz daha arttı ve verecegin memur yövmiyeleride.

• Beğen