Roma (Bizans) Tapınak Planlı Anıtsal Mezarlar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,157
4,175
118
Mezar yaptırma geleneği İÖ 3. bin yılın ortalarından itibaren başlar ve günümüze değin devam eder. Özellikle ekonomik, politik ve sosyal anlamda refah ve huzurun olduğu dönemlerde, mezar inşa faaliyetlerinin buna paralel olarak artış gösterdiği anlaşılmaktadır. Böylelikle görkemli tapınaklar, yönetici, rahip ya da kentin önde gelenlerinin barındıkları saraylar, köşkler ya da büyük ve şaşalı evler, kent meydanları, zafer anıtları ve daha pek çok mimari yapı gibi mezarlar da siyasi ve sosyal propagandanın, zenginliğin ve refahın birer simgesi haline gelir.

Anıtsal mezarların inşası ile ölen kişinin yaşarken ki konumunu ölümsüzleştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak amaçlanır. Böylelikle anıt mezarlar, sıradan vatandaşlar için değil, çoğunlukla soylular, zenginler, yöneticiler ve kahramanlar adına inşa ettirilir. Simgesel bir anlama sahip olan bu mezarların inşa edilmesi, büyük önem verilerin kişileri yüceltmek ve ölümsüzleştirmeyi amaçlar. Bunlar tıpkı Anıtkabir, Hindistan'daki Taç Mahal veya Mısır'daki piramitler gibi benzer bir işleve sahip anıtlardır. Anıtsal mezarların mimarileri ise arkeolojik anlamda çok çeşitlidir. Bunlar tapınak planlı mezarlar, ev tipi mezarlar, tonozlu mezarlar ve çokgen taş duvarlı mezarlar olarak ayrıma tabi tutulmuşlardır. Bu ayrımların yapılmasında, mezarların mimari plan ve şekillerinin büyük katkısı vardır. Bunların kuşkusuz en güzel ve en anıtsal örnekleri ise “Tapınak Planlı” mezarlardır.

Tapınak Planlı Mezarlar

Tapınak planlı mezarlar, arkeolojik çalışmalarda, mezar mimarisi açısından önemli bir yere sahiptir. Dekorasyonları, süslemeleri ve diğer pek çok mimari unsur ve özelliği ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilen anıtsal mezarlar, bulundukları yerleşimlerin de önemli mimari yapıları olmuşlardır. Ölüyü tanrılaştırmak, yüceltmek, kahramanlık seviyesine çıkarmak, ölümsüzleştirmek, şan ve şeref sahibi yapmak bu tip mezarların yapılma amacını ortaya koyar. Ayrıca, diğer mezar tiplerine göre daha özgür bir tarzda yapılırlar ve bunların birbirlerine birebir benzeyen mezarlar olmadıkları görülür. Ancak yapıldıkları dönemin mimari özelliklerinin çoğunu bünyelerinde barındırdıkları söylenebilir. Öte yandan, anıtsal mezarlar içinde değerlendirilen tapınak planlı mezarlar esnek ve kişiye özgü bir yapım tarzlarının olduğu ifade edilir. Kalıcılığın ön planda olması için, daha özenli yapıldıkları belirtilen anıtsal mezarlar, iç ve dış dekorasyonları bakımından ince bir işçiliğe sahip olmalarıyla dikkati çekerler. Ayrıca tapınak planlı mezarların Arkaik ve Klasik dönemlerde Anadolu’da geleneksel olduğu ileri sürülür.

Roma’da anıt mezarlar genel olarak prostylos tapınak modellerini ve planlarını kopyalamıştır. Bunlar arasında gerçek bir tapınak planını yansıtan yapı ise Sarsinya Müzesindeki “Asfionius Rufus Mezarı” olarak anılan anıt, Roma Tapınak mimarisinin en temel özelliği olan yüksek bir podyuma, cella’ya ve bağımsız duran Korinth sütunlu bir pronaosa sahiptir. Bir adet yalancı kapısı bulunan Pseudo-peripteral planlı mezar yapısı, yan ve arka cephelerde Korinth formunda pilastelere sahiptir. Piramit biçimli bir çatısı olan mezarın toplam yüksekliğinin 14.15 metre olduğu bildirilmiştir. Bu tapınak planlı mezarın bir benzeri de Anadolu’da Antik Pisidia Bölgesinde Termessos kentinde bulunmaktadır. “Mamastis Mezarı” olarak anılan bu mezar, üzerindeki yazıttan anlaşıldığı kadarıyla İS II. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir.

Tapınak planlı mezar mimarisi, Anadolu'daki birçok merkezde görülmektedir. Bunların en önemlileri arasında, Side Antik Kenti’ndeki “avlulu mezar tipi” olarak adlandırılan mezar ile Pergamon/Bergama yakınlarındaki Keitos Vadisindeki İS II. yüzyılın ortalarına tarihlenen Korinth düzenindeki Niyazi Tepe tapınak planlı anıt mezarları sayılabilir. Ayrıca tapınak planlı mezarlara, Suriye’de de sıklıkla rastlanmaktadır. Özellikle Palmyra Antik Kentinin bu mimari anlayış bakımından, diğer antik kentlere nazaran, ön planda olduğu bildirilmektedir.

Tapınak Planlı Mezar.jpeg

Anadolu’da Antik Karia, Kilikya, Olba ve Lykia bölgeleri, birbirinden farklı tipteki mezar anıtlarıyla oldukça zengin alanlardır. Bu üç bölge anıtsal mezarların kapsamlı sınıflandırılmasında önemli bir yer tutarlar. Özellikle anıtsal anlamda bazı mezar tiplerinin öncülerinin ilk defa bu bölgelerde görüldüğü anlaşılmaktadır. Özellikle Lykia bölgesindeki Ksanthos Nereidler ve Limyra mezar anıtları, karyatidli taşıyıcı sütunlarıyla tapınak planlı mezarların (bkz Resim 2) öncülleri olarak düşünülür. Ayrıca Sardis’te saptanan Greko-Pers stilindeki işlenmiş iki alınlığın da, bir mezara ait olduğu varsayımlar arasındadır. Şayet bu varsayımlar doğruysa, tapınak planlı anıt mezarların, yunan mimari stilinde yapılan en erken örneğinin Sardis kentinde olduğu varsayılır.

Tapınak Planlı mezarlar, genellikle dörtgen bir plana sahiptir ve düzgün taş bloklarla inşa edilmişlerdir. Özellikle bu tip mezarların dış cepheleri, kare duvar işçiliği ile yapılmış olup ön cephede tapınaklardaki mimari teknik ve üslup görülmektedir. Podyumlu temeli, taşıyıcı elemanları ve bunun üstündeki arşitrav, alınlık, friz gibi mimari yapı elemanları, tapınaklarla neredeyse aynı özelliktedir.

Tapınak Planlı Mezar Anıtı.jpeg

Tapınak planlı mezarların, diğer mezarlardan farkı net olarak görülebilmektedir. Çünkü bu mezarların nekropollerin hakim noktalarında ve diğer mezarlardan uzakta inşa edildikleri anlaşılmaktadır. Bu mezarların oryantasyonu incelendiğinde, yönlerinin denize ve ovalara dönük oldukları, ayrıca kapılı arka tarafın özellikle yamaçlara bakan yöne yerleştirildikleri görülmektedir. Tapınak planlı mezarların çoğunun, özellikle yol kenarlarına yakın konumlandıkları ve bulundukları alanın tek yapı ögesi oldukları anlaşılmaktadır. Bazen bu anıt mezarların etraflarında kendisinden daha küçük lahit mezarların ya da yapılarının olması, asıl mezarın arazi sahibi zengin kişilere ait olduğu ve diğerlerinin de hizmetkarlara ait olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Genel olarak ise tapınak planlı mezarların birkaç yapı tekniğine, mimari sınıflamaya ve detaylara sahip oldukları görülmektedir.

En erken örneklerinin Mısır Uygarlığına değin geriye götürebileceğimiz Tapınak Planlı Mezarlar, özellikle Roma İmparatorluğunun egemenliği ile birlikte geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Zamanla ölümsüzlüğün ve toplumu bir arada tutmanın en önemli unsuru haline gelen anıtsal ile tapınak planlı mezarlar, içinde bulunduğu ve yaşadığı kültürden, dinden, kentten ve coğrafyadan izler taşıyarak günümüze kadar varan manevi bir anlayışın somut örnekleri olmayı başarmıştır.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,157
4,175
118
tavuğun ayağı öyle değil işte, ben hiç bi zaman başka bi siteden kop yapmam. bu abone olduğumuz sitelerden gelen pdf dosyaları, henüz hiç bir internet sitesinde yayınlanmamış. kop yaptınmı işin bitti demektir siteyi çöpe at. bu bile özgün değil sıkıntı yapmış üstten öyle bilgi geldi, ben dahil şu ara kop işini kökten kaldıracağız. raporlara baktım iyi yükseliş yakalamıştık şimdi tersine her gün düşüyoruz.

PiSaGoR

Emektar
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
233
670
98
Istanbul
tavuğun ayağı öyle değil işte, ben hiç bi zaman başka bi siteden kop yapmam. bu abone olduğumuz sitelerden gelen pdf dosyaları, henüz hiç bir internet sitesinde yayınlanmamış. kop yaptınmı işin bitti demektir siteyi çöpe at. bu bile özgün değil sıkıntı yapmış üstten öyle bilgi geldi, ben dahil şu ara kop işini kökten kaldıracağız. raporlara baktım iyi yükseliş yakalamıştık şimdi tersine her gün düşüyoruz.
O halde ne yapıyoruz
SEO hocamıza danisiyoruz :)
Google Algoritma Güncellemeleri » SEO Hocası

aga_0074

Emektar_Defineci
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ocak 2019
344
776
98
MEZOPOTAMYA
şimdi ben birşey derdim de neyse.....var mı öyle baba yiğit eşkiya belgelerini özgünden kop yamadan yazacak...yada define işaretlerinin anlamını yazacak varsa gelsin karşıma buyursun.....kop suz site varsa define için ben burda anırırım...kimsede burda yayınlanmamış pdf diye yazmasın ben yemem...

Son düzenleme:

aga_0074

Emektar_Defineci
Kayıtlı Kullanıcı
17 Ocak 2019
344
776
98
MEZOPOTAMYA