Rum, 30/1-4 ayeti tanıyın

MendereS

Admin
Administrator
Mesajlar
88
Beğeniler
117
Puanları
33
#1
Peygamber efendimiz Hazreti Muhammet İslamiyeti yaymaya başladığında bölgede sasani imparatorluğu hakimdi, sasaniler çoğunlukla ataist imparatorluktu dönemin en büyük imparatorluklarındandı. çok geçmeden bizans imparatorluğu ile savaşa girdi ve bizansı yerle bir etti.

bu savaşın etkisi bölgede çok büyük etki yaptı müşrikler peygamber efendimizle dalga geçmeye başladı. Hani Allah vardı madem varda neden bu savası ateistler kazandı diye dalga geçmeye başladılar.

Bunun üzerine Rum, 30/1-4 ayeti indi ve ayette aynen şöyle yazıyordu.

“Elif, Lam, Mim. Rum (orduları) yenilgiye uğradı. Dünyanın en alçak yerinde. Ama onlar, yenilgilerinden sonra yeneceklerdir. Üç ile dokuz yıl içinde. Bundan önce de sonra da emir Allah'ındır. Ve o gün müminler sevineceklerdir. (Rum, 30/1-4)

Hazreti Muhammet bu ayeti okuyup yeniden savaş olacak ve Bizans kazanacak dediğinde duyanların hepsi dalga geçmeye başladı. Çünkü Bizans çok zayıflamış kazanması imkansızdı, Sasani imparatorluğu ise hem çok büyük çokta güçlüydü.

Ayette söylendiği gibi 2. savaş oldu ve savaşı Bizans kazandı. Hazreti Muhammedin savaşın olacağını ve kazananı bilmesi kendisine inannalar açısından çok önemliydi. inananlar inançlarını pekiştirdi, şüpheli olanlarında şüphelerini gidermişti.

Fakat bu ayet bu şekilde bitmiyordu. Ayette Dünyanın en alçak yeri sözüde vardı. İlk savaşın yapıldığı yer deniz seviyesinin 397 metre altında bulunuyordu. Arşivlere baktığımızda bu şavaş israil, ürdün civarlarında lut denizi kıyısında yapılmıştı. Buranın dünyanın en alçak (çukur) yeri olduğu ölçümü yapılalı yüz yıl olmamıştır.

gördüğünüz gibi Kuran hem o güne hitab ediyor hemde bu güne.
 
Son düzenleme:
Üst Alt