Rum Evinde Bulunmuş Define

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,054
118
#1
Sizlere bulunmuş bir rum parasından bahsedeceğim. Bunu defineciler yapmıyor tesadüfen yaşanmış olaydır. Rum evi terk edildikten yıllar sonra fosseptik çukuru kapağı açılıyor. Kapak açıldıktan sonra yanda halat denilebilecek kalınlıkta ip görünüyor, bu ipi normalde göremezsin biraz eğilip içeri bakman lazım hatta görmek değil elini sokup bulman lazım.

Neyse bu ip bi şekilde bulunuyor neymiş diye çekmeye başlayınca çek çek ip geliyor en sonunda kapağın önüne orta boy bakraç geliyor. Adam parayı fosseptik çukuruna saklamış makara sistemi ile istediği zaman çekiyor istediği zaman kuyunun en dip köşesine gönderiyormuş.

Eski evlerde para saklama yerleri diye bir çok tecrübelerimiz oldu hepsini yazdık bunu yeni öğrendim yazalım. bundan sonra rum evlerinde para ararken tuvalet çukuruna bakmayı unutmayın :)

Demekki ermeni ve rum evlerinin her yerinde para bulunabiliyor. Eski evlerde araştırma yaparken ilk yapmanız gereken ben olsam nereye gömerdim. Bunu yaparken şunu düşünerek yapacaksınız. Eşkiyalar evi basıyor her tarafı didik didik edip arama yapıyor. Yani burada yastık altı yorgan altı işe yaramıyor bir defa para evin içinde değil dışarıda daha güvenli oluyor. içeride en güvenli yer ocaklık altı. sonuçta ocak yanıyor kimse ateşi söndürüp ocağın altındaki taşı kaldırmaz bu olası iş değil.

Dışarıya gelince; yaşlı ağaçların çevresi, kuyu içi yada yanı, en önemlisi oturma odasın penceresinden görünen yerler. Sadece oturma odası değil tüm pencerelerden görünen yerler bakılmalıdır. Buradaki mantık adam içeride ama zifiri karanlıkta pencereden dışarı baktığında para sakladığı yeri görmesi lazım. dışarıda bulunan paraların hepsi pencereden görünür noktalardadır buna dikkat edin.

Size bide resim atayım konu iyice renklensin :)

altın dolu bakraç.jpg
 
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,898
6,872
118
#4
Güzel demiş bu satten sonra gelen buraya yakışır tabi zora düştü zaptiyeler sıkıştırdı kaçacak pek de yer kalmamıştı artık.
 
 

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,371
2,799
118
#13
Selamün aleyküm.Evet bu tür çukurların sarısı bol olur:D.Yinede dikkat etmek gerekir,hani bir deyim var.Boğazına kadar pisliğe batmak bu olsa gerek.Uzak durun derim zaten işimiz zor dahada zorlaşdırmayalım.Selamlar.
 
 
Beğeniler: Kaan5557 ve akhenaton