Sahte altın baskınları

Ayazma

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
205
Tepkime puanı
446
Puanları
68
11ilde sahte altın operasyonu yaptılar yala. Olum kuyumcular bile armut çıktı. Vay anasını. Adam aldığı altının sahte olduğunu anlayamıyor. Kör mü la bunlar.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,320
Puanları
118
son günlerde üstüne basa basa yazdığımız bir konu vardı. altın ve bakır aynı metal gurubudur, dedektörlerin bakırı görmemesi mümkün değildir demiştik. çubuk yapımcıları içinde aynı şeyleri söyledik. alüminyum çubukla bakır çubuk yapıp altın aramak pek mantıklı değil demiştik.

Evet bu sahtecilerde altının içine bakır koyup üzerine marka logoları basıp kuyumculara yutturmuşlar. kuyumcular neden sahte olduğunu anlayamadı, dediğimiz gibi altın ve bakır aynı metalik yapıya sahiptir. eğer içine demir yada alüminyum koysaydı bunu yutturamazdı. gördüğünüz gibi altın ve bakırı kuyumcular bile ayıramıyor dedektörlerin ayırmasını beklemek yanlış olur.

bakır ve alimünyuma ötmeyen dedektör yoktur. demir ve nikele ötmez onlar farklı metaldir. demiri eleyebilirsin. yani mıknatıslanma özelliğine sahip metalleri dedektörler eleyebilir fakat bakır, gümüş ve alüminyumu eleyemez mutlaka öter. mesela gazoz kapakları ve kola tenekelerinde bu metallerden vardır o yüzden dedektör mutlaka öter. sadece şu fark vardır. öttüğünde rakamlara bakarsın. altına 85 puan verirken bakıra 81 puan verir. alüminyuma 78 puan verir. ancak iyi bir dedektör kullanıcısı bunu ayırt edebilir.

Alın size daha önce yaptığım bir çalışmadan örnekler.

Metallerin Manyetik Özelliklerini.

1) Diyamanyetik malzemeler

Radyum, potasyum, magnezyum, hidrojen, altın, gümüş, bakır su diamanyetik metaller sınıfına girer. diyamanyetik malzemeler kalıcı olarak mıknatıslanmazlar.

2) Paramanyetik malzemeler

Hava, alüminyum ve silisyum paramanyetik gruba girer. paramanyetik malzemeler kalıcı olarak mıknatıslanmazlar.

3) Ferromanyetik malzemeler

Demir, nikel, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler bu gruba girer. ferromanyetik malzemelerde mıknatıslanma etkisi kuvvetlidir. ferromamyetik malzemeler manyetik bir alana maruz kaldıklarında kalıcı olarak mıknatıslanabilirler.

4) Ferrimanyetik malzemeler

Farklı manyetik momente sahip malzemeler, atomik mıknatısları birbirlerine paralel olmayıp, birbirlerini yok etmeyecek şekildedirler.
 

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
679
Tepkime puanı
1,122
Puanları
98
Konum
Doğal oluşum
@MendereS @R00T @ALPARSLAN @harputlu ustam ve ustalarım fikir ve kanaatimce, altın ve tarihi değere ulaşmak için zekayı daha iyi üst sevyeye çıkarmak gerek.insan beyni çok mükemmel tasarlanmış bu bile yeterli .. Yüzeydeki %60 ı alındı ve belimizi çubuk ve dedektöre bağlarsak bu iş ne kadar daha uzar bilinmez bizim bunları beynimize hizmet etmesi gerek.. Artık bizim yapmamız gerek (bu kısmet amenna) ama bizlerin kaybedecek zaman var veya yok... Devir artık kardeş kardeşi oyuna getiren.. kendi öz kardeşinin malına konup göze batmaması için camiden çıkmama devri olmuş.. Bizim bir şeylere ulaşıp açlık sınırındaki gariban insanlara yani hem kendimize hem Allahın hayırlı varlıklarına ekonomik destek sağlamak gerek...çok zorda olan İyi insanları kaybedecek zaman yok..
 

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,553
Puanları
118
R00T' Alıntı:
İlla ki bilgi illaki bilinçli olmak her devirde lazımdır.
@Demirdagınkurdu kardes bizde onun için mücadele ediyoruz, nerde bir bilgi varsa kardeşlerimize aktarmaya çalışıyoruz.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,320
Puanları
118
derneği uğur dedektörün sahibi uğur bey kurmuş, ticari amaç güdülüyor diye üzerine gitmişler galiba. emin değilim. bu tip konularda tarafların kendi penceresinden bakarak değerlendirmek lazım. bu şekilde yaklaşırsak herkesin kendine göre haklı olduğunu kısmen anlarız.

Uğur bey üretici firma, dedektör satacakki işçinin parasını ödeyecek. sonuçta bunun üretimini yasaklamak mümkün değil. öyle bişey olursa bu iş osmanlının günah diye felsefeyi yasaklamasına benzer.

arkeologta haklı. bileninde elinde kazma bilmeyeninde elinde kazma, bu işin uzmanları onlar. zaten olumsuz bir durumda müdahale etmekle yükümlüler. şimdi kalkıpta arkeologlarada bişey demek yanlış olur. diyemeyiz adamlar haklı.

uzun lafın kısası herkes kendine göre haklı.
 
Üst