Sahte Mezarlar, Boş Mezarlar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Defineci literatüründe sahte mezarlar diye adlandırılan yanlış bilgi vardır, bu konuda bu yanlışı düzeltmeye çalışacağım.

Sahte dediğimiz boş mezarların aslında sahibi vardır, Bu sahip uzak diyarlarda öldüğü için veya cesedine ulaşılamamış ölümler olduğu için bunların anısına yapılmış mezarlardır. Bunlar genelde 2-3 mezarın biri boş şeklinde karşımıza çıkar, Muhtemelen diğerlerinin cesedine ulaşıldı ulaşılamayanların anısına birde boş mezar yapıldı. İçinde ceset yok ama mezarın kimin anısına yapıldığını o zaman herkes tarafından bilinir, kişiyi o mezarda kabul edip ziyaretler, ayinler yapılır.

Bu tip mezarlara denk gelen defineciler boş mezara denk gelirseniz bu sahtedir hemen yanında gerçeği vardır gibi yorumda bulunur. Bu yanlıştır; kim neden sahte mezar yapsınki. Hazine gömülerinde şaşırtmak için sahte işaretler yada şaşırma noktalar verilebilir. Bu en çok define haritalarında olur, define haritalarında çarpı genelde son noktadır, bazı haritalarda birden fazla çarpı vardır, işte bu şaşırtmak için yapılan çarpılardır. Mezarın sahtesi olmaz zaten oranın mezar olduğunu o zaman herkes tarafından bilinir, ziyaretini yaparlar dualarını okurlar. Dediğimiz gibi boş mezarlar cesedine ulaşılamamış kişilerin anısına yapılan mezarlardır. Şaşırtmak için yapılmış sahte mezar değildir.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,335
10,190
118
Emeğine sağlık Menderes ustam.Verdiğiniz bu hakikatlı gerçek bilgilere teşekkür ederiz.
Benim kendi tespitlerim içersinde sahada bir general mezarı gördüm boştu evet.Steli Şahini vardı.İşaret olarka yani.Mezarıda vardı.Bu mezarın temsili mezar olduğunu bu generalin bir yerde savaşlarda ölüp dönbemediğini düşünmüştüm.Evet bazende böyle oluyor.Olur malzemesi kılıcı alet edavatları araç gereçleri ulaşır ise o temsili alana bırakılır cesedde ulaşır ise bırakılır.ama gelmez ise cesedi yinede temsili ayin yapılan makamı kendisine yapılır sunulur.duası edilir.bu iş böyledir.Böylesi durumda buna ait varlık hakim noktaya stel ile işaretin bakış yönünde veya verilen semboller ile bir noktaya iade edilir varlığı malı.Bunu bulmak lazım .Mezarın kendisi artık dini ayin yerinden öteye geçmez.
Dikkat malı var ise o bölgededir yine mezar temsili olsa bile.Mezara karışmamak lazım böylesi durumda.