Şarap Sıkacağı, Üzüm Ezme teknesi

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,167
4,228
118
#1
Aşağı resimdekiler tamamen şarap sıkacağıdır, sadece şarap değil zeytin yağı ve benzer işlerde kullanılır. defineciler bunları gördüğünde hemen define işareti sanıp çevreyi araştırmaya başlar. halbuki bunlardan varsa define değil şarap mahseni aramak gerekir. şarap mahseninde ne çıkar bilmem ama en azından bulacağızın bir mahzendir içi boş bile olsa bulmaya değer.

Bunun bir diğer adıda üzüm ezme teknesidir, üstteki ezme teknesi, alttakide suyun akacağı teknedir. buna pres altlığı denir.

Şarap sıkacağının yakınlarında şarap mahzeni mutlaka olur çünkü şaraplar belirli ısılardaki karanlık odalarsa belirli süre dinlendirilmek zorundadır. hatta bazı kiliselerde bile şarap mahzeni vardır. bazı papazlar her gün şarap içip gündür bile sarhoş gezerlermiş. papaz şarap içtimi H.z. İsa’nın kanını içtiğine inanır onunla özleşmiş oluyor inanç budur. bunun köküde H.İsanın son yemeğinde havarilere şarap ikram etmesi bu ikram sırasında bunu için bu benim kanımdır vs. sözler sarfetmesi sebebiyle papazlar şarabı içer.

şarap sıkma, yap sıkma (2).jpg şarap sıkma, yap sıkma (3).jpg şarap sıkma, yap sıkma (4).jpg şarap sıkma, yap sıkma (5).jpg şarap sıkma, yap sıkma (6).jpg şarap sıkma, yap sıkma (1).jpg şarap sıkma, yap sıkma (7).jpg