Sikke Buldum

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustalar merhaba , seneler önce şans eseri bu sikkeyi buldum ve hatta bu hobiye merakım & sevgim burdan başladı diyebilirim.
Sanırım ismi 2. Mahmud rumi cedid parasıymış
Antikacı veya koleksiyoncuya satma durumu legal midir? Değilse - elde bulundurmak ( hatıra amaçlı ) legal mi?
Buyrun buda fotoğrafı

ED43E46F-E550-4B19-B98B-3095DC21B7E0.png

3D303D48-6A18-4018-8FF3-2D93D03E6997.png

MendereS

Admin
Administrator
osmanlının son 6 padişahına ait paralar alınıp satılıyor diye biliyorduk şimdi nasıl bilmiyorum yeni kanunlarda çıkmadı sanırım aynı. eğer öyle olsa bile senin iş olmaz bu son 6 dan bi önceki padişah. 30. padişah. 31. padişah olsaydı kurtarabilirdin. yani bu para kültür varlığı sıfatındadır elinde bulundurman suç teşkil edebilir. tabi ben bu şekilde biliyorum tam bilgiyi müze bilir.

paranın fiyatı 2 bin tl civarı, aşağı olur yukarı olur ortalaması böyle görünüyor. 2. mahmud bizim volçanla aynı dönemde yaşamışlar bizim volçan çok mahmudiye gömmüş 2 kazan 3 kazan her bi kazanda belki 10 bin tane var. sen araştırmana devam et. ama dediğim gibi serbest olduğunu sanmıyorum bu işi müze çözer.

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam 10 bin tane bulcak kısmete sahip olduğumu düşünmüyorum :D
Ama merak ettiğim diğer konu çok net 10bin dediniz umarım o kazanlardan birini bulmuşsunuzdur :D

Madem ki bende bulunması legal değil ozaman bulduğum bölgede ki müzeye teslim etsem daha iyi olur.

eski

Member
Kayıtlı Kullanıcı
her hangi bir kuyumcuya git alır. osmanlı paraları alınıp satılıyor. eskiden kadınların birikimi hamit reşattı vs osmanlı altınlarıydı. çocukluğumuzda gençliğimizde Muhacir düğünlerinde kızlarda görürdük yöresel kıyafetlerin üzerine dizi dizi altınlar takılırdı. fes üstü bir kaç sıra , boyuna birkaç sıra, belde kuşakta birkaç sıra. şimdi o kadar altını bir kişde görseler evini patlatırlar.

Üst Alt