Stun , Haç , İşçilik

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Değerli ustalarım merhabalar, bu konuyu sohbettede açmıştım ancak pek tatmin edici cevap alamamıştım izniniz olursa tekrardan burada sizlere sunmak isterim.
DC735F84-6604-45CA-9B24-4E43E90FC8B4.jpegDF5A89A6-9006-4592-9F59-2FAC122C3AB0.jpeg
BD3C0552-F134-4879-B824-C172959012C9.jpeg54D2F661-75B9-4730-BE46-6E42EC24B402.jpegEC70CF67-B07B-46B8-909C-8EE42E1F2FF7.jpeg
Taşlar tam olarak bu yapının ( fotoya göre sağ — ve ağacın solunda bulunmakta )
CEECB645-145D-4BD4-AE51-9B559DDCC74A.jpeg

Şimdi ustalarım bu üç parçadaki işçilik çok hoşuma gitti 2 tanesindeki haç 1. Fotodaki gibi birtaneside 2. Fotodaki gibi. Tamam yapının ortasındada çukurlar mevcut muhakkak daha evel işlem görmüştür ancak benim aklıma takılan şey bu taşlar tamters konumda toprağa gömülü ve üçüde yanyana idi okadar muazzam birakılmışki yanyana aralarında 5-10 cm oynama yoktu nerdeyse cetvelle olcup koyulmuş gibiydi merakıma ters cevirerek işçilik ve haç figürüne rastladım. Deforme olmamasınıda toprağın içinde gömülü olmasına bağlıyorum. İstanbulda ki arkeoloji müzesine sorucaktım geçiştirdiler bölgenin müzesine uğrayın diye. Ayrıca kendilerine mailde attım ne cevap geldi ne başka birşey. Elimde bir küp altın olsa aynı tepkiyi verirler miydi acaba :)

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
kilisemi burası ? bizans haçları ve volut var. volüt bizans sütun başlıklarında olur. hele ilk resimdeki sütunun üzerindeki haça baksana. bu zaten başlı başına eser müzeye haber verin bunları alsınlar yazık.

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam belirttiğim gibi kultur bakanligina mail dahi attım ilgilenen olmadı.
Hani şuanki durumları bile gayet güzel bence ama çok ağırlar :)
İkinci olarak iç kısımda gene aynı dikdörtgen şekilde kesik taş var ama bi işarete rastlayamamıştım. Kilise olarakta bir bilgim yok açıkcası.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Değerli ustalarım merhabalar, bu konuyu sohbettede açmıştım ancak pek tatmin edici cevap alamamıştım izniniz olursa tekrardan burada sizlere sunmak isterim.
Ekli dosyayı görüntüle 1579Ekli dosyayı görüntüle 1580
Ekli dosyayı görüntüle 1581Ekli dosyayı görüntüle 1582Ekli dosyayı görüntüle 1583
Taşlar tam olarak bu yapının ( fotoya göre sağ — ve ağacın solunda bulunmakta )
Ekli dosyayı görüntüle 1584

Şimdi ustalarım bu üç parçadaki işçilik çok hoşuma gitti 2 tanesindeki haç 1. Fotodaki gibi birtaneside 2. Fotodaki gibi. Tamam yapının ortasındada çukurlar mevcut muhakkak daha evel işlem görmüştür ancak benim aklıma takılan şey bu taşlar tamters konumda toprağa gömülü ve üçüde yanyana idi okadar muazzam birakılmışki yanyana aralarında 5-10 cm oynama yoktu nerdeyse cetvelle olcup koyulmuş gibiydi merakıma ters cevirerek işçilik ve haç figürüne rastladım. Deforme olmamasınıda toprağın içinde gömülü olmasına bağlıyorum. İstanbulda ki arkeoloji müzesine sorucaktım geçiştirdiler bölgenin müzesine uğrayın diye. Ayrıca kendilerine mailde attım ne cevap geldi ne başka birşey. Elimde bir küp altın olsa aynı tepkiyi verirler miydi acaba :)
Bu şimdi ki gürcü milli bayrağın da olan bir haçtır . Oniki haberinden olan aziz john atifen yapılmış bir haçtır. Şimdi burda yapılması gereken bana göre kuzey kesim de eski yel değirmenlerini bulmalısın . Aynı zaman da bir üçgen de cevrede olacaktır veya bir gül.Bu parçalar saklanmış toprak altından daha önce soygun yemiş . Ama yel değirmenlerini bulmalısın.genel de rüzgar alan yerde olur yüksekte dağ başların da menderes ustanın çizdiği yere sırtını yasla orda yel değirmeni olabilir.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Kilisenin çevrelerinde açıl biraz tekleme güzel mezarlar da bulabilirsin.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Gerçekten boşluk ve değerli tespiti yapmayı biliyorsan güney batı ve kuzeydoğu yönlerinde açıl gezin faydası olur.

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Usta çubuk hazır ama arazide pek bi deneyimim olduğu söylenemez dedektörlede sanırım mezar bulmam olanaksız. Hani dikkatimi çeken kısmı dile getirdim bu taşlar yanyanaydı ve aynı hizada aynı düzende şimdi düşünüyorum ben burdan bişey kaldırmış olsam ve sora gelip taşlarıda alıcak olsam - veya almasam bu taşları böyle düzenlik gömmezdim, gömen kişi ne amaçla gömmüş olabilir? Belki birşeyi örtmek amaçlı kapak olarak kullanılmış olabilir mi?

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Usta çubuk hazır ama arazide pek bi deneyimim olduğu söylenemez dedektörlede sanırım mezar bulmam olanaksız. Hani dikkatimi çeken kısmı dile getirdim bu taşlar yanyanaydı ve aynı hizada aynı düzende şimdi düşünüyorum ben burdan bişey kaldırmış olsam ve sora gelip taşlarıda alıcak olsam - veya almasam bu taşları böyle düzenlik gömmezdim, gömen kişi ne amaçla gömmüş olabilir? Belki birşeyi örtmek amaçlı kapak olarak kullanılmış olabilir mi?
Cevrede hiç yazılı bir kaynak veya yazılı taş görmedin mi ?
Bak kilise bahcesin de mezarlıklar olur orayı bul. Tasin çıktığı yeri de eş geçme kesinlikle bak.