Surfer ,Uydu ,MTA Gerçekler !

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
Bir başka sitede , bir ustamız MTA'nın konu üzerine resmi genele açık bildirisini yayınlamış..
Ben şahsım 2011 yılından bugüne yazıyorum ama ancak bir arpa boyu yol gittik.
Bu surferin nasıl başladıģını , kimlerin öncülük ettiģini amacının ne olduğunu kişiler bazında ve tarih tarih biliriz...Bu baģlamda saf temiz defineye gönül veren vatandaşımız kandırılmaması adına sözü fazla uzatmadan akademik bir bildiriyle kapatiyorum..
Lütfen herkez okusun..

Uydu görüntüleriyle yerin altını görmek ve bilgi edinmek mümkün mü?

Optik Sensörler ile yer yüzeyinin altından bilgi edinmek mümkün değildir. Ancak aktif algılayıcıların (SAR, Radar, vb.) uygun koşullarda yer yüzeyi altından bilgi edinmesi bir dereceye kadar mümkün olabilir. Maalesef bu mesafe çok sığ kalmakta ve jeolojik amaçlı kullanılması mümkün olmamaktadır.

Uydu görüntüleri kullanılarak deniz dibindeki fayların tespit edilmesi olanağı var mıdır?

Uydu görüntüleri ister optik ister radar olsun deniz gibi yoğun su kütlesini aşamaz. Bu nedenle uydu görüntüleri ile deniz dibindeki faylar belirlenememektedir.

İnternet üzerinden bazı programlar ile uydu görüntüleri kullanabiliyorum, bunları analizlerde kullanabilir miyim?

İnternet üzerinden yayın yapan bazı özel yazılımlar sadece halka yönelik genel bilgi verme amaçlıdır. Bu yazılımların herhangi bir Meta Verisi olmadığı için güvenilirliği, hassasiyeti ve görüntü tarihi bilgileri tartışılır. Bir diğer husus da bu veriler sadece görünür bantlara ait bilgileri içermekte ve bu bilgiler internet üzerinde sunuma uygun hale getirildiklerinden görüntü derinliği sınırlandırılmaktadır. Dolayısıyla internet üzerinden ücretsiz uydu görüntüleri uzaktan algılama çalışmalarında analiz yapmak için uygun olmayıp, sadece genel görsel bilgi verme amacıyla kullanılabilir.

Bazı uydu görüntülerinde evleri, arabaları ve binaları görürken, neden bazılarında bu detayları görememekteyim?

Uydu görüntülerindeki detay sensörlerin yer üzerindeki birim alanı ifade etme şekline göre değişir. Uydu sensörleri farklı amaçlar için tasarlanmaktadır. Her bir uydu görüntüsü farklı çözünürlük dediğimiz piksel (resim elemanı) boyutuna sahiptir. Örneğin IKONOS ve Quick Bird görüntüleri 1m ve 0.7m yersel çözünürlüğe sahiplerdir ve genellikle şehir plancıları tarafından kullanılırlar. Landsat, ASTER ve Hyperion gibi 15m ile 30m arasında çözünürlüğe sahip görüntüler yer bilimlerinde, botanikte vb. çalışmalarda kullanılır.

Görüntüleme uydularından her koşulda ve her zaman görüntü almak mümkün müdür?

Her bir ticari uydu dünya yörüngesinde sürekli dolanmakta ve bu hareket sırasında görüntüleme yapmaktadır. Ancak optik sensörler için görüntülerin alındığı atmosferik koşullar önemlidir. Bulutluluk ve atmosferdeki nemlilik görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Ayrıca mevsimsel faktörler de görüntü kalitesini etkileyen bir diğer önemli unsurdur. Kullanılan optik uydu görüntüleri yorumlamayı kolaylaştırmak amacıyla yerel saate göre 10:00 - 10:30 arası görüntü almaktadır.

Uydu görüntüsü satın almak istiyorum ne yapmalıyım?

Amacınıza yönelik uydu verisini elde etmek için bu uydu görüntülerinin Türkiye dağıtımcılarından veya bu kuruluşların internet sayfaları ile bağlantı kurarak istenilen koordinatlara göre veri elde edebilirsiniz.[ Yerin altı değil yüzeysel ]

Türkiye'ye ait görüntüleme uydusu var mı?

Ülkemizde görüntüleme amacıyla fırlatılan ilk uydu olan BİLSAT, TÜBİTAK-UZAY ve Surrey Satellite Technology Limited Şirketi (SSTL) birlikteliğinde teknoloji transferi ile 2003 yılında gerçekleştirilmiştir. Tamamıyla uydu teknolojisini ülkemize getirmeyi ve uygulamayı amaçlayan bir uydu projesidir. BİLSAT uydusu, Ağustos 2006 tarihi itibarı ile görevini tamamlamıştır.

17 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan ve Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur.

RASAT’ın ardından 18 Aralık 2012’de GÖKTÜRK-2’nin de uzaydaki yerini almasıyla ülkemizin mevcut gözlem uydusu sayısı ikiye yükselmiştir. GÖKTÜRK-2 uydusu, RASAT uydusuna göre 3 kat daha yüksek görüntü çözünürlüğüne ve 4 kat daha yüksek kütleye sahiptir.

Bazı uydu görüntülerde bitki örtüsü kırmızı gözükmekte bunun sebebi nedir?

Uydu sensörleri insan gözünün göremediği dalga boylarında da görüntü almaktadır. Bu görüntüler kullanıcı kişilerce farklı renk kompozisyonunda açılabilir. Bitki örtüsü, özellikle yakın kızıl ötesi dalga boyunda yüksek yansıma değerleri vermektedir. Bu nedenle önceleri botanikçiler tarafından uygulanmaya başlayan bir yöntemde bu dalga boyuna ait görüntü bandı kırmızı renge atanmış ve ortaya çıkan görüntüde bitki örtüsü ayrımı rahatlıkla yapılabilmiştir. Daha sonraları bu görüntüleme tekniği "Yapay Renklendirme" olarak adlandırılarak bir çok uygulamacı tarafından kullanılmıştır. İnsan gözünün göremediği dalga boyu aralıklarına farklı renkler atayarak algılanan objeler farklı renklerde görüntülenebilmektedir.

Kaynak

MTA Genel Müdürlüğü

www.mta.gov.tr

Son düzenleme:

levente

Member
Kayıtlı Kullanıcı
9 Şub 2020
91
164
38
42
kardes ben sana bir cıa birde mosat raporu yazarım yersen ama seninki gibi bu yazı mta yolladı yersen :) bırakın su surfer programıyla ugrasmayı faydalı bişey yapacaksanız uygulamayı kendiniz ögrenin diye tesfik edin insanları ALLAH ALLAH sen çubukla gecinenlerdenmisin yoksa 20 cm lik makina satanlardanmı onu söle?

• Beğen
Tepkiler: harputlu ve REİS

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
Algı yaparak konusma...daha tanımamissin..sana kendimi anlatacak degilim..
Gizli gizli surfer reklami yapip durma..once tenkit sonra bende aslinda meraktayim..acaba dogrumu..gibi ayaklari birak...surferciysen surfercisindir saklama...sen o yolda devam et..seninle kisisel bazda isimiz yok..

Son düzenleme:

levente

Member
Kayıtlı Kullanıcı
9 Şub 2020
91
164
38
42
ben haramdan korkarım kardes kimsenin ne yerine kordinatına ihtiyacım var ne parasına ben fikri sabit la dediğine lo demeyen biride değilim dangalak dangalak kim konusuyor belli önce söylenti idi arastırdım olabilirliğini gördüm ama şimdi olur yönünü arastırıyorum birseyi senin veya mta (yersen) kabul etmemesi o seyin yok oldugu anlamanına gelmez programı indirdim surfer16 hatta istiyorsan linkleride vereyim al dene gör bak baskasının agzıyla değil kendi beyninle konusmus olursun arastırmak baskasının fikrine sahip çıkmak değil baskasının fikrinin gercekliğini ispatlamaktır kardes ben surfercileri korumuyorum sadece yeniliğe qçığım sanada tavsiyem budur sabit fikirlilik iyi bişey değil ama yok diyosan yapacak bişey yok izlemeye devam edip istemezzük mantıgında kalcan :) saygı ve sevgilerimle

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
Bu alemde sevmeyenimiz bile bilirki kaan cubukcu degildir..hic bir firmayla alakasi yoktur..cihaz alip satmaz fiyatlarini bile bilmez..boyle sahsima algi yapacaksan seninle isimiz var...beni cihazcilara cihaz satan firmalara sor...beni en sevmeyen onlardir...sahtekarliklarini 10 yildan fazla yuzlerine yuzlerine ben çarparim..

levente

Member
Kayıtlı Kullanıcı
9 Şub 2020
91
164
38
42
kaan ustam arastır bak yazdım yine diyeyim 2 gün oldu bu programla hasır neşirim yaklasık karsılastırmalı 15 yere baktık yanımda abilerim var suan 3 kişinin yerine bakacaz yanımdalar yanls anlama benim yasım 42 15 yıldır bu illete tutulmusum :) 2 gün önce yine bu sitede surfer i ilk defa duydum bak şimdi test ediyoruz yani kötü bişey değil bu kimseden kurus almam ALLAH nasip etmesin yardımcı olmak amaç ama yok deyip bu yeniliğin önüne geçmekte bence karsı oldugun cubukcu makinacıların ekmegine yag sürmek değilmidir? kırdıysam üzdüysem şahsıma özür dilerim senden BAŞ TACISIN!!!

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
764
2,252
98
Levent bey..
Bir yanlisi duzeltmek adına yaziyorum...
Ben çubukcu degilim...Çubuklara asla inancim yoktur ve bana göre boş iştir...
Çubukcu cok usta tanidim...Beraber araziyede ciktim...O kesimin kafa yapısını da bilirim...Nerde nasil bocaladiklarini...Nasil kivirdiklarini..Basarisiz olduklarinda nasil bahaneler urettiklerini..
.Çubuk çeşitlerini kan guruplarini tekli çifli siyanürlü...
Pinpon topu al bosluk..Agzina altin sıkıştır altin bulur hikayelerini arazide cok gördum..
Sizde çok görmüşsünüzdür ama gerçekci olup inanmak zor...Umut dünyası...Fakirin ekmeğidir umut..
Alantarama furyasi oldugu zamanlarda etmeyin gitmeyin dedik...Bunlar sahtekar dedik...
Anlı şanlı dedektör firmaları bile alantara sattigiı zamanlarda sahtekarlik dedik...
Ben cihazciyim..Ortadan ve özet geçerek yaziyorum...
Kötü dedektõrleri ifşa ettik..Performansi arazide bocalayan defineciyi zorlayan dedektorleri ifşa ettik...
İclerinde basarılı olanlari yazdik..Ama saticilarinin bunlari çok abarttigini yazdik...Muadillerine göre iyi dedektor ama kapasitesi budur dedik...Alan kullananlar bunu bilsin dedik...Saticilarin palavralarina inanmayin dedik..
Gpr ,manyetometre ,gradyometre ,rezistivite nedir yazdik..Bunlarin piyasada çakmalari var dedik..Bu modeller adi ve hatta çakma olamayacak kadar berbat dedik..Radar yazdıklarına bakmayın dedik..Bazilarini ayirdik ki vatandas uyansin diye...Yani cihazlari en cok eleştiren ben...Ama bunu yaparken sap ile samani karistirmadik...Sende karistirma Levent bey...iyi forumlar...

Son düzenleme:

Exelans

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
10 Şub 2020
2
12
6
Bu alemde sevmeyenimiz bile bilirki kaan cubukcu degildir..hic bir firmayla alakasi yoktur..cihaz alip satmaz fiyatlarini bile bilmez..boyle sahsima algi yapacaksan seninle isimiz var...beni cihazcilara cihaz satan firmalara sor...beni en sevmeyen onlardir...sahtekarliklarini 10 yildan fazla yuzlerine yuzlerine ben çarparim..
Hocam ben sizi tanımıyorum ilk defa burda konunuzu okudum ve gördüm.
Selamün aleyküm ALLAHın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun inşallah..
Bizim bir eşşek var köyde yaz gelince boşta bırakırsan koşarak bostana gider yani karpuz tarlasına gider tutarsın eve getirene kadar çalarsın sopayı yarim saat sonra bıraksan yine gider yani bu arkadaşta o kafada siz ne anlatırsanız anlatin anlamayacaktır dünde surferle ilgili yorum yaptım yine söylüyorum varsa yapabilen sonuca ulaşan kanıtlasın suan burda görelim. Geliştirmekten bahsediliyor surfer geliştirilemez dolandiricilik geliştirilir saygilarimi sunuyorum eyvallah.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Nis 2019
373
1,225
98
@Kaan5557
Kaanım boş ver insanlara ne dersen de başaramazsın yaptıgın iyilik kötülüge gecer.

Ben bunlara uydudan nasıl yer bakılır ögretirimde bu kez önlerinden geçilmez )))) Surferle buluyor onlar bulacagını takılma sen )))) Seni bilen bilir saçımız agarmış bu işte..Dişlerde dökülde ))) Seninkini bilmiyorum )))
Bazıları anasını boyayıp babasına satıyorda kendide bilmiyor ne boyayıp kime sattıgını. Ellerinde fırca olsa anlayacaklarda, program yazılım olunca önlerinde içinde kaybediyorlar kendilerini. Yaptıkları işin ne oldugunu ah bilseler )))

Aynen böyle işte yaptıkları, fırcayı al eline duvarı boya gözün baglı, sonra kenara cıkıp ortaya cıkan şekilde define varmı diye hesap et dur ))))

Tutarmı tutar )))) Çünkü zaten hep şüpheli yerde ugraşıyorlar, oda ilham olur çalışma azmi gelir insanlara buda yararlı onlara ))))

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Kaan5557 ve R00T
A

ahasa

Misafir
arkadaşlar yorumları okuyorum ama anlamadığım neyi tartıştığınız... surferciler ne demek? radarcılar ne demek? radar ya da cihaz değil, okuyan yorumlayan her gördüğü maviye boşluk, her gördüğü kırmızıya metal demeyen cihazcılar önemlidir. cihazdan öte programı okuyabilmek, minerali metalden ayırabilmek yani programını iyi bilmek önemliidir. surferci dediklerinize gelince... surfere ne veri verirsen onu gösterir. surfer bir programdır. önemli olan doğru veriyi surferde açmaktır. benzinli arabaya mazot katıp, yakıtı var neden gitmiyor demek gibi birşey bu tartışma. surfer yer bulmaz. metal olan odayı göstermez. böyle birşeyde yok. ama doğru veriyi verip surferi doğru kullandığınızda, doğru yorumlarla hedefe gidemezsiniz diyede birşey yok. surferde ne kadar bir alana baktığınız çok önemli. 3 e 3 m bir alana bakıp, burada var yok demek çok yanlış. surfer global geniş, dünyanın kullandığı en iyi programdır hali hazırda. 200 e 200 m yani 40 dönüme tek kalemde bakılabilir surferde. daha genişde bakılır ama küçük yerler gözden kaybolur. ben 40 dönüme tek kalemde bakıp, olumlu görünen yerleri daha daraltıp 100 e 100 yani 10 dönüm içinde incelerim. bu şekilde, yolu, girişi, tüneli koridoru yoksa, illada var demenin bir anlamı olmaz. bu iş inat etmekle, ben ne dersem odur demeklede olmaz. ama yolu, girişi, odası minerali yani toprağın değişime uğramış olduğunuda görürseniz, o alana cihaz gönderip teyit etmesi istenir. cihazda veri alırsa, bura üzerinde organizasyon yapmaya değer. ayrıca surferde kullandığınız her renk odaya benzetilmemeli. bazı renk takımları sadece suya yönelikken, bazıları sadece toprak, bazılarıda sadece programın tanımadığı toprak cinslerini gösterir. yani metalden zehirlenmiş toprakları. ben görüyorum, genelde tek renk takımı kullanıyorlar. aslında bu kullandıkları takım renk, suyu gösterir. 3 e 3 m bir alana bakıpta var dedikleri için bunun gerçekten bir su kütlesi olup olmadığını söyleyemem. ama 3 e 3 m bir alanda o kadar çok şey görenler var ki, ben hayretle bakakalıyorum. herhalde yakında 3 tencere 2 kadeh ve bir kılıç var bile diyeceklerinden korkuyorum. maksadım tartışmak değil. ama bilgi eksikliği çok fazla. anlatmaktan ve anlamakdan öte, anlamsız tartışmaya yol açar bu tür konular.

Moderatör tarafında düzenlendi: