Tümülüs Tehlikeleri, Tuzaklar

MendereS

Admin
Administrator
Merhaba arkadaşlar. tümülüs dediğimiz zaman her defineciyi heyecan basar aslında bir çoğumuz gerçek hayatta tümülüs görmemiştir çünkü bu mearlar her tarafta olmuyor en yoğun bölge lidya ve frigya bölgesi yani iç anadolu birde trakya bölgesi. buralarda adım ettığın yer tümülüs denecek kadar çoktur. dğer bölgelerdede vardır ama buralarkadar çok değil. diğer bölgelerdeki genelde roma tümülüsleridir bunların bir kısmı taş yığma tümülüstür.

her tümülüste tuzak olmaz lakin bazılarında vardır en belirgin olanı kapıya geldiğinizde üstten parça taşların üstünüze kaymasıdır. yani arada öyle bi katman vardırki safi taştan yapılmıştır siz kapıya geldiğinizde bu taş katman hiç ummadığınız bi anda üzerinize kayar anam bile diyemezsiniz.

Tümülüs giriş kapısına geldiniz ve hiç tehlikeyle karşılaşmadınız, sakın tamamdır deyip kapıyı aç içeri gir yapmayın. tümülüs mezar odası o kadar sağlam ki içeride yanan metal, çürüyen cesette ait gazlar kendiliğinden temizlenmez ve oda içinde kalır. Açarken buna dikkat etmezseniz içerideki gaz sizi orada bitirir. hemde hiç acı hissetmeden bir anca uykunuz gelircessine baygınlık gelir sonra bir daha ayızmanzsın.. Odaya girerken gaz maskesi kullanılmalı gaz bir aralık açılınca hemen o alanda hızlıca uzaklaşın. Odada birken gaz çeşitli yöntemlerle temizlenebilir. Nasıl bir yöntem kullanırsanız kullanınız gaz maskesi, plastik eldiven olmadan mezar odasında objeler toplanmamalıdır.

Frig Tümülüslerinde su tuzakları vardır. Yamaç yüzeyine inşa edilen Tümülüslerde buna dikkat edilmelidir. Su gözü çıkma ihtimaline karşı bir çok yöntem kullanılır. Bunlardan biri tanesi kazı tümülüsün boyuna göre dik yapılmasıdır.

Tümülüslerdeki objeler mutlaka ama mutlaka plastik eldiven kullanılarak toplanmalı, aksi halde zamanla tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yol açabilir.

Tümülüslerde açılan tünelin çökme tehlikesine karşı, dikkkatli olmanız gereklidir. iş güvenlik yoksa devletten bir iş güvenlik talep edilmelidir. evet ciddiyim iş güvenliği her şeyden önemlidir.

Kaçak tümülüs kazısı

Evet tümülüsü kaçak kazıyorsanız tehlikenini en büyüğü budur. normal şartlarda yakalandığınızda ifadeniz alınıp gönderilirsiniz yani serbest. ama tümülüs kazarken yakalanırsanız ifadeniz alınır yine gönderilirsiniz bu defa kodese. en büyük tehlike budur kaçak kazı sakın yapmayın.

kaçak kazı her zmaan sorundur çıkan malzemeyi bile satamassın çünkü ufak tefek eşya yok o kadar malzemeyi satarken bile mutlaka biyerde sizi kıstırırlar en güzeli bir defineci tümülüse asla dokunmamalı..

şöyle bişey var tümülüse kazı izni alındığına şahitim alan kişinin yukarıda adamları mutlaka vardır sizinde yukarıda adamlarınız varsa sizde izin alıp kazabilirsiniz aslında kanunlar vermiyor ama yukarı öyle bişeyki kanun falan dinlemiyor bi bakıyorsun izin alınmış kazı başlamış. tabi bunun bir sürü prosüdürü var bu iş hemen öyle kolay olmuyor.

ayrıca tümülüsler 9-18-36-92 katlarıyla inşa edilir. tümülüs yükseklikleri böyledir tabi yıllar geçti heyelan vs. değişmiş olabilir.

alın size örnek tümülüs resimleri. bu şekilde düz alanda olduğu zaman net belli oluyor hepsi bu kadar belirgin olmayabilir.

pamuk-mogila-tümülüs.jpg
tümülüs.jpg

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
bencede değil çünkü kayalık alanlar var. bunlar tümülüste olmayan özellikler. var ama böyle doğal görünümlü değil taşındığı belli.
Üzerinde değirmen taşı gibi bir taş ve onun hemen bitimin de ise dik kaya yani duvar gibi ama değil . Bitişik burda zamanın da kazmışlar en zirvede paralar bulmuşlar . Bura Aslında büyük Tümülüs , Lidya da acılan tümülüsler örneklerine bakınca birebir aynı. Orda ki kayalara gelince yapma. Yerleştirme ama neden öyledir bilmem .
Şimdi ustam sen daha iyi bilirsin ne diyorsun ?

MendereS

Admin
Administrator
evet dik kaya varsa tümülüs olma ihtimali yükselir.. dik kaya derken onun ne anlama geldiğinide yazalım. aslı erkek organıdır çoğu tümülüste olur bazılarında dik kaya bazılarında bire bir benzeterek olur. işin gerçeğide yazdığım işaret tümülüs işaretidir. tabi sizin dediğiniz dik kaya ile benim dediğim farklı olabilir.

şöylede bişey var mesela bazı tümülüslerde tümülüs değildir. tümülüs ile bire bir benzerlik gösteren doğal dağı tümülüse çevirmişler. tümülüs dediğin zaman kesin insanlar tarafından yığılmış toprak olmalı buda ortalama 4-5 katmandan yapılır.

sizin yer yani resimdeki gözetleme kulesi olabilir buna daha uygun duruyor.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
evet dik kaya varsa tümülüs olma ihtimali yükselir.. dik kaya derken onun ne anlama geldiğinide yazalım. aslı erkek organıdır çoğu tümülüste olur bazılarında dik kaya bazılarında bire bir benzeterek olur. işin gerçeğide yazdığım işaret tümülüs işaretidir. tabi sizin dediğiniz dik kaya ile benim dediğim farklı olabilir.

şöylede bişey var mesela bazı tümülüslerde tümülüs değildir. tümülüs ile bire bir benzerlik gösteren doğal dağı tümülüse çevirmişler. tümülüs dediğin zaman kesin insanlar tarafından yığılmış toprak olmalı buda ortalama 4-5 katmandan yapılır.

sizin yer yani resimdeki gözetleme kulesi olabilir buna daha uygun duruyor.
Ben resmi netleştirir atarım .

R00T

Moderatör
Süper Moderatör
Fotoğrafında ki taş özellikle killi ve tandır toprağı olan toprak durumlarında zemin altında kayaçlanmalar yada erimelerle zaman zaman yumurtaya topa benzer şekillenmeler olur kaya tabaka atar tam ortası benzer şekilde çıkar.Ama o noktada fotoğrafındaki kayada eğer zamanla toprak o noktadan akıp gitmişse dışarda kalan kayada şekil oluşturabilir. Bakmanda fayda vardır.Ne olduğunu anlarsın en azından.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Fotoğrafında ki taş özellikle killi ve tandır toprağı olan toprak durumlarında zemin altında kayaçlanmalar yada erimelerle zaman zaman yumurtaya topa benzer şekillenmeler olur kaya tabaka atar tam ortası benzer şekilde çıkar.Ama o noktada fotoğrafındaki kayada eğer zamanla toprak o noktadan akıp gitmişse dışarda kalan kayada şekil oluşturabilir. Bakmanda fayda vardır.Ne olduğunu anlarsın en azından.
Öyle olduğunu sanmıyorum burası farklı bri durum anladım . Elle yapıldığı çok açık şekil de belli.

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
@MendereS ustam burdada çok güzel yer var şüpelendiğim, zordur diye ugrasamiyorum, uzun bir emek güç ister gerçekten, ama bir tanesinin cazibesi başımı dolandiriyor, inanın baktıkça insanın içi geçiyor, ne yazıkki sonraya bıraktım tümülüsleri.

Üst Alt