VezirTepe'yi arayanlara önem ile duyrulur.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Mesajlar
2,705
Beğeniler
4,146
Puanları
118
#1
Farklılık olsun Bölgeye kuzey Batıdan dalalım bu sefer.
Vezirtepe Hakikat bölgesi içerisinde batıda bulunan en yüksek ve son mevkiidir.Vezirtepeye varmadan evvel Karatepetiyi ve YeşilDağı geçersin her ikisi arasında eski kervanyolu geçer.VezirTepede Zirvede değil dağın ikinci kavis aşamasında değil 3. kavis yapan en alt seviye tepesindeki düzlükte 12 adım boyunda bir öbek taşlarla doğala uydurulmuş sahte vezir mezarı vardır.Malzemesi kendinde olmayıp.Yakın civarındadır.
Vezirtepenin Güneydoğusunda sırası ile Yeşildağ Karatepe Kudretkale Cenevizkale Cinderesi Alibey değirmeni Horatepe SarıGöl yer alır.Doğusunda Eminağa değirmeni karanlık dere kudret hamamları 3 tepeler .Vezirtepenin kuzeydoğu istikametinde sadece Kumpanyabirlik değirmenini bulabilirsin.Burası çok sarp bir yer olup günde 1-2 saat ancak güneş görür.Geriye kalan saatlerde gölgededir.
eksik saydım farkındayım fakat yeri geldikçe burdan anlatıma devam ederiz.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Mesajlar
861
Beğeniler
2,910
Puanları
98
#2
bu vezir tepeye dokunan sarı göl aslında göl değildir. yani derenin kazan yaptığı yer olabilir. göl deyince aklımıza kocaman göl gelmesin. bu sarı gölün suyu ileride harami dereye düşer. emin ağa değirmenide yanlış değilsem harami derededir. bu göl belkide kışın su toplanır yazın kurur şekildedir.
 
Son düzenleme:

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Mesajlar
2,705
Beğeniler
4,146
Puanları
118
#3
Aynen ustam Harimi dereye akar.Sarıgölün aslı etrafında güzel sarı çiçekler açan bir çeşmedir.Bu çeşmenin haramidereye bağlanan noktasında kendisinden az uzakta ana suya karışmaya yakın bir dikili taşta vardır.Burdaki işaretlerin bazıları çerçeve içine alınmıştır.
 
Üst Alt