Vlf Dedektör Nasıl Çalışır

MendereS

Admin
Administrator
Arama bobinleri genellikle iç bobin teli, İletim Bobini (TX) ve bir Alma Bobini (RX) olmak kaydıyla 2 bobinden oluşur. Dedektör açıldığında, TX bobini çevreleyen alanda manyetik bir alan oluşturur.

arama başlığı.jpg

Manyetik alan her hangi bir metale çarptığında bir anda bozulmaya uğrar. RX bobini bu bozulmayı algılar ve kontrol muhafazasına bir sinyal göndererek kullanıcıya bildirir. bazı dedektörler ses bazıları rakama dönüştürerek kullanıcıya bildirir.

manyetik alan.jpg

İletim bobini (TX) manyetik bir alan yaratırken, alma bobini (RX) bu alandaki bozulmayı algılar ve kontrol muhafazasına haber verir. Tam olarak bu şekildedir.

Pulse İndüksiyon Sistemlerde durum biraz farklıdır. bunlarda tek bobin vardır verici ve alıcı aynı bobindir, vlflerdeki gibi verici ayrı alıcı ayrı değildir.

Temuçin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Menderes bey saygılar selamlar. Faydalı bir o kadarda kimsenin üzerinde durmak istemeyeceği bir konu ama sormak istediğim günümüz teknolojisi bu kadar ileri gitmişken neden halen vlf cihazlarda aynı derinliklerde çalışmaya devam ediyoruz.

MendereS

Admin
Administrator
Menderes bey saygılar selamlar. Faydalı bir o kadarda kimsenin üzerinde durmak istemeyeceği bir konu ama sormak istediğim günümüz teknolojisi bu kadar ileri gitmişken neden halen vlf cihazlarda aynı derinliklerde çalışmaya devam ediyoruz.
vlf aynı derinlikte değil derinlik artışı var her yıl üzerine 3-4 cm koyarak ilerliyor. 5 yıl önceki modelle şimdiki arasında en az 10 cm vardır hem metali ayırma yetenekleri daha üst seviyede.

bu işi hobi amaçlı yapanlar için vlf iyidir. çaydanlık sucuk vs. malzemeyi alırsın gez toz derken 2-3 tane para bulursun bunların biri çürüktür ne olduğu belli değildir, biri orta ayarlı, diğeri ise değerlidir. akşam geldiğinde bunları bi güzel temizler internetten araştırır tam tarihlerini bulursun bu şekilde definecilik egolarını tatmin etmiş olursun.

Derin işi böyle değildir işi kökten çözmek isterler bir defada zengin olayım mantığı vardır. defineciliğe değil zenginliğe tamah edersen bu hobiden çıkar.

kan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
vlf aynı derinlikte değil derinlik artışı var her yıl üzerine 3-4 cm koyarak ilerliyor. 5 yıl önceki modelle şimdiki arasında en az 10 cm vardır hem metali ayırma yetenekleri daha üst seviyede.

bu işi hobi amaçlı yapanlar için vlf iyidir. çaydanlık sucuk vs. malzemeyi alırsın gez toz derken 2-3 tane para bulursun bunların biri çürüktür ne olduğu belli değildir, biri orta ayarlı, diğeri ise değerlidir. akşam geldiğinde bunları bi güzel temizler internetten araştırır tam tarihlerini bulursun bu şekilde definecilik egolarını tatmin etmiş olursun.

Derin işi böyle değildir işi kökten çözmek isterler bir defada zengin olayım mantığı vardır. defineciliğe değil zenginliğe tamah edersen bu hobiden çıkar.
benim istemediğimde sonraki dediğin işte oysaki hem sohbet hemde piknik insanı rahatlatıyor sitresini atıyor soğuk suyun başında bi çay demlemesi paradan dahada ilerde yaylalar temiz hava helede derede alabalık varsa rasgelmeyen altın sikke olmaz bu muhabbete :cool:selam vede saygılar ustam on numara konu tebrik ederim

Temuçin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Evet söylediklerinize katılıyorum vlf cihazlarla arama yapmanın ayrı bir zevki vardır. Ama zengin olmak için tek tekcilik yapmak piyangodan büyük ikramiyenin çıkmasıyla eşdeğerdir hemen hemen. Vlf'lerde derinlik kısmına gelecek olursak elbette derinlik ve teknoloji olarak epeyi yol katedildi. Ama konuya farklı bir acıdan bakacak olursam halen eski WHİTES dedektörleri hariç beni şaşırtacak bir teknolojiyle karsilasmadim.

kan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Evet söylediklerinize katılıyorum vlf cihazlarla arama yapmanın ayrı bir zevki vardır. Ama zengin olmak için tek tekcilik yapmak piyangodan büyük ikramiyenin çıkmasıyla eşdeğerdir hemen hemen. Vlf'lerde derinlik kısmına gelecek olursak elbette derinlik ve teknoloji olarak epeyi yol katedildi. Ama konuya farklı bir acıdan bakacak olursam halen eski WHİTES dedektörleri hariç beni şaşırtacak bir teknolojiyle karsilasmadim.
benim dedektörden bahsediyorsun bi çok dedektör kullandım ilk göz ağrım ama dediğinin bi kısmına katılmıyorum toplu parada olsa dedektörle bulabiliyorsun sakınha yanılma sözümü gayeye al altında bulursun toplu parada bu sadece azim ve nasip meselesi ben yıllarca işaret peşindede koştum bir çoğu alınmış çıktı kimisi çalışılmayacak yerdeydi kimisi nasip değildi ama cihazla başladıktan sonra işler daha kolay ve anlaşılır oldu her şey nasip nasibinizin rasgelmesi dileğiyle cihazınızı iyi tanımak size paranın kapılarını açar bizim parada gözümüz yok ALLAHA şükür hobi amaçlı tarih sevgimiz bize yetiyor

Üst Alt