Volcanin Gizemi

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
Sene 1828

Yirmi yil once volcan Istanbuldan Selanike vapur yolculugu sirasinda yasli yunan stavrus ile tanisir.Yasli adam volcana Balkan(eski daglari-stara planina)daglarini Troyan gecidine kadar ne kadar tanirsin diye sormus.
Volcan avucumun icinden daha cok demis.

Yasli stavrus o zaman elinde Perslere ait bir harita oldugunu ve bir oda icinde yuklu miktarda hazine oldugundan bahsetmis.

Volcan yasli adamin bilgeligine ve dogru soyledigine inanarak kalkip buraya(balkan daglarina)gelmisler.Aramaya baharda baslayip eylul ayinda hazinenin sakli oldugu odayi bulmuslar.
Iceride 193 kulce altin herbiri 15 kilo.

Yemin ederimki(volcanin anlattigi):Herbirini tek tek ellerimle saydim ve kapinin sol yaninda bulunan raflara dizdim.
Daha sonra yasli stavrus,volcana; yer(arazi) ve suat pasanin hazinelerini satin almak icin yunanistana donmek istedigini soylemis.

Ama volcan hazinenin bolunmesine izin vermeyip oracikta yasli stavrusu oldurmus.

Mezarinda,basinin uzerinde iki karis buyuklugunde hac ve ikiye ayrilmis bir kulce altin hala durmaktadir.
Mezari,roma lejyonlarinin konaklama yaptigi yerin catagindadir.Bu yeri volcan yasli adamdan ogrenmis.Ki oradaki derin kuyu ve icindeki altin tozlari(kulcelerin yapildigi altinin cikarildigi maden) ama kuyuda arastirma yapmamislar.
Sonra volcan bu hazine ile cetesinin elemanlarini toplamis daha sonralari benide aldi ceteye.
Sonra bir cok hazine alip(osmanli kervanlari basilmis),ciflikleri bastik.
Ve yuklu miktarda altin v.b seyler elde ettik.
........
........
Bas nisan(isaret) MIHARE TAS tir.O kalabaligin dolastigi yerdeki degil!!! Bahsettigim MINARE TAS,haydut kaynagindan(bugunku ustrem koyu yakinlari-Topolovgrad) 120 km uzaklikta batiya dogru insan boyundaki tastir.Minare tasta 7 isaret saklanmistir.

Tasin bati tarafinda gumus barutluk,silah ve kitap sakladik.O kitapta diger isaretleri cozecek her bilgi yazili.
Burayi gosteren iki harita ya karar verdi volcan daha zor bulunabilsin diye.
Birinci yol ormandaki gecitten kuzeye dogru asagiya CAVUS bolgesine dogru,oradan caliliklardan boynuz yapan yere sonra ilk dereden kotu yerden haydut oluguna(haydut cesmesi) oradanda minare tasa varilir.
ikinci yol tehlikeli ve karmasik.

Sene 1828 (volcanin son donemlerinin yazildigi yillar)
BEN PAPAZ MARTIN
RUSCUK

Moderatör tarafında düzenlendi:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Aynen. daha önce yazdığımız gibi. volçan bu kadar hazineyi soygunlar yaparak elde etmedi. ilk hazinesi roma dönemine ait külçeler. daha doğrusu define haritası ile definecilik yapmış :)

2. büyük hazineleri ise osmanlı kervanlarını soymak. yoksa köyden garibin 2 bilezik, 2 yüzük, küpe ile bu kadar hazine bir araya gelmez.

hatta bu hazineyi rus çariçeye pazarlamaya çalışması var. rus çariçe eşkiyada bu kadar hazine ne gezer diye dikkate almamış. vs. vs.

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
Merkez Altın şehir, kayabaşı kubaş köyünden güneye kostantinpolis Dersadetten yedi saatte Mihaliç Aksu boğazına oradan kürek çekerek üç buçuk saatte Karadavut İskele kasabasına geldiler. Buradan otuz bir saat güney batıya giderek Marda Dağına, son üstleri olan Kumpanya Birlik Değirmenine geldiler. Bu değirmene, Martin Voyvoda Mihaliç Kumpanya Değirmeni dediler.

Kumpanya değirmeninden üç tarafını ana kayaya oydular. Üç basamakla değirmene girilir. Altı metre boyundadır. Değirmenin sağ duvarında bir güneş var. Her güneş resminin ortasında birer çatal put, güneşlerin altında birer kız başı yaptılar. Değirmenin sol arka duvarına bir oynar ayıyı yaptılar. Def ayının elinde ayıcıyı da sırt üstü yıkılmış vaziyette yaptılar. Ayı da ayıcıda topaldır. Değirmenin sol duvarında bir kol resmi yaptılar. Parmağının gösterdiği kırk adım uzaklık da kolonlu kayada zincir işareti yaptılar. Burada otuz sekiz adet yatak odası mevcuttur. Horasanla kapılıdır. Yedinci zengin sofra buradadır. Bu değirmen üç ada gibi tepenin ortasında, karatepenin eteğimdedir. Karahasan köprüsünden bir buçuk saat çeker. Yedi at bağlanan mağara kuzey batıda, kırk beş dakika sürer. Kapıkaya değirmeni on dakikadır. Sarıgöl kırk beş dakika iki öküzler kırk beş dakikadır çatal kaya bir buçuk saat Ceneviz kalesi bir buçuk dakika çeker kuzeyindedir.Kudret kaya iki saat çeker ve kuzeyindedir. Kumpanya değirmenin bulunduğu dere, Harami deresidir. Günde bir , bir buçuk saat güneş görür En yakın köyleri : Çukur cambaz , Ayazma , Tahtalı , Karahasan , Yaşlılar , Araplar , Dikmen Tepe köyleridir , diğer köyler yandı kül oldu… Bu değirmenin yedi ana nişanı hiçbir değirmene ve bölgeye yapılmamıştır. 1- Yedi basamaklı kaya , 2-Çiçekli İstavroz , 3-Köpek butlu taş. Bu taş değirmeni yok edebilir… 4- Değirmenin ters sekiz rakamları 5- bir buçuk balıklı sofra, başka hiçbir değirmende yoktur. 6- Otuz altı kapılı kayadan bu kapı tekdir 7- Taş bağlanan mağara. Otuz altı mağarada bu tekdir. Gerçek ve son bölgedir. Burası bulunmadığı müdettce burası yoktur.

Tahtalı Köyü , Monika Çiftliği , Hersek Köyü , karşısından Danagöz Köyü , onların karşısında Alagöz Köyü , Köprüye on iki saat mesafeli Bağevleri Köyü , ormanın dibinde Ali bey köyü vardır.Burada Şahin kaya ile Şama giden Hora tepesi vardır. Orada bir çalgılı mağara olup , on sekiz taş sıra ile dikilir. Tam ortadaki taş siyahdır. O taşın altın bir kazan altın ile bin ikiyüz altın mahmudiye. On iki taş karşısında türbe dedenin derinliği beş metredir.

Bir kazansa horansa içine oturtulmuştur. Buraya yakın üç basamak merdivenle çıkılana bir mağara vardır. Yol boyunca on iki tane dikili taş vardır. Bu taşların birinde istavroz resmi altında bakraç altın. Sol taraftan dar , Kaldırım köşeli patika tepeye doğru çıkar bu patikanın bittiği yer kazılınca bir kemer çıkacak , içi doludur. Önündeki dere içinde bir sofra taşı vardır .yuvarlaktır. yanında dört dikili taş vardır sofra taşının yanın da yedi yemek kaşığı, yedi ekmek, yedi yemek çatalı , bir buçuk balık vardır. Bir adat zincirli fincan ve birde çakı olacak.Derenin karşı tarafında bir mağara olacak. Mağaradan mağaraya giderken kapı üstünde sandık biçiminde bir taş vardır.buna sofra taşı işaretlidir. Para bu taşın içinde. Sağ ayak geri , sol ayak ileri resmi yapılmıştır. Sofrayı burada buluruz. Çakının zinciri yirmi bir bakladır Mağarada yirmi bir adım mesafededir.

İskele kasabasının Karadağ tarafına bir saatlik mesafededir. Ali Safran köyü ne aittir. Değirmenin suyu yirmi dakika yukarıdan,araları yüz adım olan iki kaynak suda gelir. Soldan gelen arkın üzerinde topal ayı, karşısında dört köşeli delikli kaya vardır. Değirmenin önündeki düzlükte binek taşı, üzerinde beş köpek izi vardır. Karşıda ki sivri tepede sofra taşı vardır. sofra taşının etrafında on tane oturak taşı.. Değirmenin solundaki kayada gemi resmi vardır.

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
Aynen. daha önce yazdığımız gibi. volçan bu kadar hazineyi soygunlar yaparak elde etmedi. ilk hazinesi roma dönemine ait külçeler. daha doğrusu define haritası ile definecilik yapmış :)

2. büyük hazineleri ise osmanlı kervanlarını soymak. yoksa köyden garibin 2 bilezik, 2 yüzük, küpe ile bu kadar hazine bir araya gelmez.

hatta bu hazineyi rus çariçeye pazarlamaya çalışması var. rus çariçe eşkiyada bu kadar hazine ne gezer diye dikkate almamış. vs. vs.
Piri reis nasıl oldu dersin :)

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
( Kumpanya Birlik Değirmenine geldiler. Bu değirmene, Martin Voyvoda Mihaliç Kumpanya Değirmeni dediler. )

Selam kamhi ustam : Biz bir kumpanya birlik değirmeni arasak ne gibi bir özellikler görmemiz gerekiyor,ki Işte bu kumpanya birlik değirmeni diyeceğiz.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
kumpanya değirmeni çok değerlidir. ali bey değirmeni ile emin ağa değirmeni çok baskın geldiğinden bu biraz geri kalır. aslı 7. zengiz sofra diye geçer. aliyle emin birbirine yakındır ama bu biraz aralı olması lazım. dereleride farklımıydı hatırlayamadım.

Kamhi Leonard

Moderatör
Süper Moderatör
kumpanya değirmeni çok değerlidir. ali bey değirmeni ile emin ağa değirmeni çok baskın geldiğinden bu biraz geri kalır. aslı 7. zengiz sofra diye geçer. aliyle emin birbirine yakındır ama bu biraz aralı olması lazım. dereleride farklımıydı hatırlayamadım.
Kimisi aynı der kimisi farklı
Aklımda kalan farklı
Şöyle farklı okuduğum onca şeyden sonra kafama farklı olanı yattı

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Selam menderes ustam : Eğer kumpanya birlik değirmeni dediginiz degirmen SUYU 1000 Adımdan gelen degirmense, Buyrun doğru benim yanıma gelin, ki o dereyi takip edelim, Dereyi devamda TABIATTAN KARAHASAN KÖPRÜSUNDEN devamla daha aşağıda balkaya ve daha neler neler.gorecegiz

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Selam arkadaşlar : Yıllarca Kendisinde Köpek budu işareti olan ALİBEY değirmeni aradım, Bulamadım, son bir kaç yıĺ içinde anladım ki, KÖPEKBUDU değirmende değil de,Degirmenin olduğu yerdeki kayalardan birisi O büyük kayalardan birisi Köpek budu gibiymiş,meğer köpek budu o.imiş, Anlatılan değirmen Bizim Arkacık ( dagarcıķ ) değirmeni dediğimiz değirmen Aynı zamanda ALİBEY DEĞİRMENİ demiş, O dereye girdigin zaman ürperirsiniz, Gök yüzünden başka bir yer görünmez Ürgüpdeki peri bacaları gibi kayalar ,fakat bu kayalar peri bacalarından ufak ama tam üzerine binmiş heran dengesini yitirip düşecek koca koca kayalar var ,yanından geçerken ürperirsiniz ,Eminimki köpek budu, Siteye koyduğum Arkacık veya diğer adiyla Dağarcık değirmeni nin üzerindeki MUSGA taşın 10 metre kadar üstündeki kayalardan birisi bundan eminim ama çok zamandır o dereye inmedim.Demem oki bu hikayeleri yazanlar çok büyük hatalar yapmış, Yazılardaki bu duzensizlikde bizlere kulfetler getirdi.Saygilar arkadaşlar.

alipasha

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bu kampanya değirmeni Karadağ mevkisinde mi aranacak .? Benimbildigim Karadağ’ın kuzey tarafında arkacik değirmeni var. İkisi ayni değirmen olabilir mi ?

Üst Alt