Zemin Altı Oda Mezar Giriş Yönleri

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,320
Puanları
118
Zemin altı oda mezar giriş yönleri genelde doğu tarafına bakar. Aslında tam doğu değildir hafif güneye sapma vardır, güney doğu ve güney en çok görünendir. Güney batıda vardır. Bu nerede ikamet ettiğine göre değişir.

Bu yönler neden tercih edilmiştir onuda yazalım. Hz İsa Kudüsü gösterdiği için Hristiyan dünyasında Kudüs çok önemlidir. Hatta Bizans kudusü almak için önemli savaşlar vermiş yanlış hatırlamıyorsam yüzlerce yıl elinde tutmuştur.

O zaman ne yapacağız İzmirde ikamet ediyorsan tam doğu değilde hafif güney doğu, Malatya civarı güneye, Muşta ikamet ediyorsan güney batıya gelecek şekilde giriş yönleri tahmin edilebilir.

Bizim kıble gibi düşünün, İzmirdeki adam mekkede kabeyi bulmak için tam doğu değil hafif güneye kaydımı kıbleyi bulur. buda yine güney doğu arasına denk gelir. Fakat Vandaki adam kıbleyi bulmak için tam güney yapmalıdır. Mesela Yemende ikamet eden biri ise kıbleyi bulmak için tam kuzey yapmalıdır.

Kısacası nerede ikamet ederseniz edin giriş yönleri için kudüsün tercih edildiğini unutmayın.

Kaya mezarlarda kesin yön tercihi yoktur bu daha çok kayanın yapısı nasıl uygun ise ona göre hazırlanır. Uygun olduğu sürece yine yön Kudüs olarak tercih edilir. bu diğer tüm mezarlar için geçerlidir. Şunu unutmayın. M.Ö. lidya ve frigya tümülüsleri bu yazdıklarımla alakalı değildir. Benim yazdıklarım Hz. İsa'dan sonraki yapılan mezarlardır.

Alın size ne anlatmaya çalıştığımın örnek resmi. Umarım bu çalışmamı beğenirsiniz.

Oda mezar giriş yönleri.jpg
 
Üst