Zeytin ağacında define

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Define saklantılarında kullanılan çoğu ağaçları bilirim. Mesela dut ermenilere özgüdür, meşe rumlara, ahlat eşkiyaların, incir köylülerin kullandıkları ağaçlardır. Zeytin ağacını kim kullanır bir türlü çözemedim. Daha açık konuşmak gerekirse zeytin ağaçlarının defineyle ilişkili olduğundan bile şüpheliyim. Zeytin olduğu yerde çok olduğundan gömü için seçilmiyorda olabilir. veya en yaşlı zeytin dikkate alınmalıdır diyebiliriz.

Zeytin ağacıyla ilgili tecrübe sahibi arkadaşlar varsa yazsınlar inşallah vardır bizimde kafamızda soru işaretleri kalmaz.

alın bakın zeytin önünde kaya mezar. bununla zeytinin bi alakası olduğunu düşünebilirmiyiz ?

zeytin ağacında define.jpg

Kısmet

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@MendereS ustam, saydığınız ağaçlar birçok medeniyette önemli yer arz eder. keza zeytinlik rumlar içinde önemlidir. zeytinlik arazisinden büyük definelerin çıktığına şahitlik edenler var. ayrıca sosyal medyada pek bahsedilmeyen bir ağaç türüde önemlidir, o da kiraz ağacı... hem rumlar hemde ermeniler pek severler...bu ağacıda es geçememek gerekir diye düşünüyorum.

Kısmet

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Alanınızda dut ağacı varsa özellikle, doğu ve kuzey yönlerini iyice araştırmamız gerektiğini söyleyen eski kurtlar var.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Zeytin ağacını kim kullanır bir türlü çözemedim
Selamün aleyküm.Zeytin ağaçı bana romalıları hatırlatıyor.Zeytinin dünyaya yayılması romalılar döneminde olmuştur.Yani zeytin=romalılar diyebiliriz.
alın bakın zeytin önünde kaya mezar. bununla zeytinin bi alakası olduğunu düşünebilirmiyiz ?
Buradaki zeytin ağaçıda oranın tarihi bekçisi gibi görünüyor.Kaya mezarıda yüksek bir ihtimal zeytin ağaçının doğusunda kalıyor.Selamlar.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Bu işaret de gürgen ağacına yakın Ustam. Ağaç işaret bağlantısını anlatırsanız sevinirim. Karaca ve önünde yatan yavrusu.
Ağaçlar mezar başına yada yakınlarına dikme geleneği tarihten bugüne kadar hep olmuştur. yukarıda yazmadık ama mezar ağaçlarıda ünlüdür. örnek olarak çivili ağaçların yakınlarında mezar vardır. mezar bu ağaç altında kutsanır. çakılan çivilerde çarmıhın çivisi, yani hz. İsa çarmıha gerildiğinde ellerine çakılan çivi devamında ruhun semaya yükselmesi ve ölümün gerçekleşmesi.

Demek istediğim karaca ve ağaç muhtemelen mezarla ilişkilidir. ilk akla gelen budur yoksa diğer sıklar ele alınabilir.

hunter

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Define saklantılarında kullanılan çoğu ağaçları bilirim. Mesela dut ermenilere özgüdür, meşe rumlara, ahlat eşkiyaların, incir köylülerin kullandıkları ağaçlardır. Zeytin ağacını kim kullanır bir türlü çözemedim. Daha açık konuşmak gerekirse zeytin ağaçlarının defineyle ilişkili olduğundan bile şüpheliyim. Zeytin olduğu yerde çok olduğundan gömü için seçilmiyorda olabilir. veya en yaşlı zeytin dikkate alınmalıdır diyebiliriz.

Zeytin ağacıyla ilgili tecrübe sahibi arkadaşlar varsa yazsınlar inşallah vardır bizimde kafamızda soru işaretleri kalmaz.

Ekli dosyayı görüntüle 9583
Acaba Kaya mezar mı
Kanal var yağ sıkmak için kullanılmış olabilir diyeceğim ama yuvarlak olması lazımdı...

Vuslat

Moderatör
Moderatör
Zeytin agaclarinin arasina dikilen incir agaclari da onemli. Amac zeytin agaclarini dollemek. Kadim gelenek hala devam eder. Tin suresi Rahman bu iki meyve ve kutsal belde mekke uzerine ant icmis. Çok onemli olan iki agac. Zeytin bahcesindeki incir agaclarini iyi incelemk lazim vesselam. Incirin dibi ile 1,3,7m lik alanda iyi inceleme yapmak lazim..

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Zeytin agaclarinin arasina dikilen incir agaclari da onemli. Amac zeytin agaclarini dollemek. Kadim gelenek hala devam eder. Tin suresi Rahman bu iki meyve ve kutsal belde mekke uzerine ant icmis. Çok onemli olan iki agac. Zeytin bahcesindeki incir agaclarini iyi incelemk lazim vesselam. Incirin dibi ile 1,3,7m lik alanda iyi inceleme yapmak lazim..
Bu bilgilere ek olarak.İncir ağaçlarının 140° yani tam güneydoğusu yönüne bakılmalı.Ustanın dediği noktalar 1,3,7 ve 14 metreleri değerli noktalardır.Selamlar.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katkınıza tşk ederim. bilmediğimiz yeni şeyler öğrenmiş oldum bundan sonraki araştırmacılarada katkı sağlayacak konu oldu.

son olarak ahlat ağacının deli armut olduğunuda yazalım. bazı bölgelerde çakal armutuda denir.